avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai1001

Activitate Mihai1001

Multumesc!
Buna ziua, intr un proces de malpraxis trebuie sa pun 5 intrebari unui doctor expert ales de instanta, in contextul urmator: sotia mea a murit in spital internata de urgenta cu pericardita trebuia operata, dar nu s a intervenit si nici nu a avut asistenta din partea doctorului care trebuia sa o opereze. as vrea, daca ma poate ajuta cineva cu intrebarile care as putea sa le adresez medicului expert? Multumesc!
As vrea sa dau in judecata institutia caci am fost prejudiciat, in perioada sarbatorilor am avut aproape 900 lei blocati iar in ianuarie am fost executat din doua banci. pentru un debit care nu exista. Daca ma poate reprezenta cineva. Multumesc!
Buna seara, in 2022 am primit o amenda de circulatie care a fost platita in aceeasi zi de firma la care lucrez,platind astfel jumatate din cuantumul amenzii de 290lei. adica 145lei In decembrie anul trecut am primit din partea bacii unde primesc salariul o instiintare de o poprire de 290 lei,concomitent si la alta banca unde am cont, am luat legatura cu DGVBL sector 2, le-am trimis davada platii,cu toate acestea mi-au luat banii din ambele banci adica 580lei,as vrea sa stiu daca ma pot adresa instantei de judecata daca exista incadrare juridica pentru asa ceva? Multumesc!
P.S. amenda am luat-o pt, ca am parcat masina firmei in fata garajului firmei.
POATE FI ABROGATA O LEGE CARE NU ESTE IN VIGOARE?
Multumesc!
Buna seara, in ultima vreme ma confrunt cu o problema de sanatate,
merg la diverse policlinici, spitale, centre de recuperare si peste tot mi se spune de catre medici si asistenti ca nu sunt fonduri, sunt obigat sa platesc analize si proceduri medicale,chiar daca am bilet de trimitere, dupa ce timp de peste35 ani am cotizat la acest sistem. Am fost si luna trecuta si azi la inceput de luna si mi s a spus acelasi lucru. Am impresia ca e o mare minciuna.
Cum pot afla daca o institutie medicala are fonduri sau nu ? Cui ar trebui sa ma adresez? Multumesc!
Buna ziua, as vrea sa stiu daca se poate anula contractul cu firma de contabilitate si preluarea in partida simpla in cadrul unei asociatii de propietari? Multumesc!
Răspuns la discuția TERMEN PLANGERE PENALA
Buna ziua, multumesc frumos!
Răspuns la discuția TERMEN PLANGERE PENALA
Buna ziua, multumesc pt. raspuns, intr-adevar continutul este prea sumar, in principal am intentat o actiune in civil, perntru malpraxis( neinitierea unei interventii chirurgicale care trebuia facuta de urgenta, fapt care a dus la decesul sotiei mele, adica n-a fost bagata in seama pana a murit).In cazul in care se presupune ca a fost malpraxis, va fi sesizare din oficiu sau trebuie facuta plangere? Ca sa o fac eu ,nu ma pricep, ca sa fiu reprezentat,nu-mi permit. Ideea este ca daca una decurge din alta va fi f. greu sa mi se faca dreptate, sa se dea o solutie corecta. Dar daca se presupune ca nu a fost malpraxis, mai pot face plangere ? Nu stiu care e diferenta dintre plangere penala si plangere prealabila. Am citit ca procesul penal poate fi clasat destul de usor. Multumesc!