avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate sniperm

Activitate sniperm

Așa cum am spus, nu se poate constitui o Asociație de Proprietari, pentru că nu există cotă parte indiviză. Asta doream să aflu, dacă există o altă formă de asociere.
Mulțumesc.
Am vazut, va multumesc.
Bună ziua tuturor,
Am nevoie de sfatul dvs.
Este vorba despre un cartier de case, care doresc să se constituie într-o Asociație. Ideea este, că aceștia nu dețin cotă parte indiviză, drumurile fiind publice.
Cu toate astea, ei tot doresc constituirea într-o anumită formă, și să desemneze o persoană, care să-i reprezinte în relațiile cu terții, gen Primărie, furnizorul de apă și canal, salubritate etc.
Aveți vreo idee, în ce formă s-ar putea afilia?
Poate nu am pus întrebarea in grupul care trebuie, îmi cer scuze, și vă mulțumesc.
Răspuns la discuția Modul de calcul mentenanta lift
Va multumesc pentru raspuns.
Conform legii, am repartizat cheltuielile cu mentenata liftului pe cota parte indiviza. In schimb, un proprietar invoca Art 82, unde cheltuielile sunt trecute pe nr de persoane. Dar si la art 85, se prevede pe cota parte indiviza. Atunci, ce diferenta ar fi intre aceste 2 art?
Multumesc.
Conform legii, am repartizat cheltuielile cu mentenata liftului pe cota parte indiviza. In schimp, un proprietari invoca Art 82, unde cheltuielilie sunt trecute pe nr de persoane. Dar si la art 85, se prevede pe cota parte indiviza. Atunci, ce diferenta ar fi intre aceste 2 art?
Multumesc
Răspuns la discuția Modul de calcul mentenanta lift
Sau ce face distincție art 82, față de Art 85?
Modul de calcul mentenanta lift

Buna ziua,
Cu toate ca intrebari au mai fost puse,, legata de plata mentenantei liftului.
Intre timp, a aparut Lg196/2018, care la art 85 este definita cheltuiala cu mentenanta liftului, care se imparte la cota parte indiviza. Am un proprietar, care invoca Art 82 unde, citez:
"(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.

(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcționarea instalațiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deșeurilor menajere, vidanjare."
Este corecta invocarea Art.82?
Va multumesc.
Buna ziua,
Cu toate ca intrebarea a fost demult pusa, nu am vrut sa deschid alta discutie, legata de plata mentenantei liftului.
Intre timp, a aparut Lg196/2018, care la art 85 este definita cheltuiala cu mentenanta liftului, care se imparte la cota parte indiviza. Am un proprietar, care invoca Art 82 unde, citez:
"(1) Cheltuielile repartizate proporțional cu numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru asigurarea serviciilor de utilități publice de care beneficiază persoanele care locuiesc sau desfășoară activități în mod curent în condominiu și care nu pot fi individualizate pe fiecare unitate de proprietate individuală în parte pe baza unor dispozitive de măsurare/înregistrare, fie datorită naturii și caracteristicilor anumitor servicii, fie din lipsa dispozitivelor de măsurare/înregistrare.

(2) Cheltuielile repartizate după numărul de persoane reprezintă cheltuielile asociației pentru: apă rece, caldă și canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcționarea instalațiilor comune, inclusiv a ascensoarelor; colectarea deșeurilor menajere, vidanjare."
Este corecta invocarea Art.82?
Va multumesc.
Bună ziua tuturor,
Am nevoie de sfatul dvs.
Este vorba despre un cartier de case, care doresc să se constituie într-o Asociație. Ideea este, că aceștia nu dețin cotă parte indiviză, drumurile fiind publice.
Cu toate astea, ei tot doresc constituirea într-o anumită formă, și să desemneze o persoană, care să-i reprezinte în relațiile cu terții, gen Primărie, furnizorul de apă și canal, salubritate etc.
Aveți vreo idee, în ce formă s-ar putea afilia?
Poate nu am pus întrebarea in grupul care trebuie, îmi cer scuze, și vă mulțumesc.