Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constituire Asociatie de Proprietari, formata din 10 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constituire Asociatie de Proprietari, formata din 10 case

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca se poate constitui o Asociatie de Proprietari, formata din 10 case. Mentionez ca imobilele se afla pe un teren privat inchis cu gard, si spatii comune (spatiu verde).
Va multumesc
sniperm, utilizator
Da.se poate.trebuie sa faceti un statut un Regulament sa strângeți semnăturile si actele doveditoare si sa mergeți în instanta sa va dea hotarare de constituire
Vă mulțumesc, aș fi prea insistent, dacă ați putea să-mi comunicați art?
Vă mulțumesc
Nu e un singur articol, e o lege, a asociațiilor de proprietari, 196/2018.
[ link extern ]
latka, moderator
Bună ziua tuturor,
Am nevoie de sfatul dvs.
Este vorba despre un cartier de case, care doresc să se constituie într-o Asociație. Ideea este, că aceștia nu dețin cotă parte indiviză, drumurile fiind publice.
Cu toate astea, ei tot doresc constituirea într-o anumită formă, și să desemneze o persoană, care să-i reprezinte în relațiile cu terții, gen Primărie, furnizorul de apă și canal, salubritate etc.
Aveți vreo idee, în ce formă s-ar putea afilia?
Poate nu am pus întrebarea in grupul care trebuie, îmi cer scuze, și vă mulțumesc.