avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constituire Asociatie de Proprietari, formata din 10 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constituire Asociatie de Proprietari, formata din 10 case

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca se poate constitui o Asociatie de Proprietari, formata din 10 case. Mentionez ca imobilele se afla pe un teren privat inchis cu gard, si spatii comune (spatiu verde).
Va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 16 Octombrie 2020
sniperm, utilizator
Cel mai recent răspuns: sniperm , utilizator 18:37, 8 Septembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da.se poate.trebuie sa faceti un statut un Regulament sa strângeți semnăturile si actele doveditoare si sa mergeți în instanta sa va dea hotarare de constituire
Vă mulțumesc, aș fi prea insistent, dacă ați putea să-mi comunicați art?
Vă mulțumesc
Nu e un singur articol, e o lege, a asociațiilor de proprietari, 196/2018.
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2020
latka, moderator
Bună ziua tuturor,
Am nevoie de sfatul dvs.
Este vorba despre un cartier de case, care doresc să se constituie într-o Asociație. Ideea este, că aceștia nu dețin cotă parte indiviză, drumurile fiind publice.
Cu toate astea, ei tot doresc constituirea într-o anumită formă, și să desemneze o persoană, care să-i reprezinte în relațiile cu terții, gen Primărie, furnizorul de apă și canal, salubritate etc.
Aveți vreo idee, în ce formă s-ar putea afilia?
Poate nu am pus întrebarea in grupul care trebuie, îmi cer scuze, și vă mulțumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constituirea într-o formă de asociere sniperm sniperm Bună ziua tuturor, Am nevoie de sfatul dvs. Este vorba despre un cartier de case, care doresc să se constituie într-o Asociație. Ideea este, că aceștia ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari in ansambluri de vile ? Traian V Traian V Buna ziua, locuiesc intr-un ansamblu de vile la marginea Bucurestiului. De multe ori s-a incercat formarea de asociatii de proprietari dar care au fost ... (vezi toată discuția)
Cooptat forțat în asociație de proprietari (case). sunt obligat să plătesc facturile pentru servicii? Berc Berc Buna ziua, Locuiesc intr-un cartier de case noi (100case) in care nici un proprietar nu a avut proprietate indiviza. Drumurile, inst de apa , retele au ramas ... (vezi toată discuția)