avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters40958

Activitate ContSters40958

Răspuns la discuția Caz succesiune
Multumesc.Editat
Discuție Caz succesiune
/editat
Răspuns la discuția Fisa sintetica Adm Financiara
Ok.de greseala nu este vorba.societatea a fost infiintata ca platitoare de imp profit dar apoi a trecut la platitoare de impozit venit deci nu mai este cazul ca suma sa se pastreze pentru urm trimestru.Voi face adresa pt compensare.ms frumos de ajutor
Răspuns la discuția Fisa sintetica Adm Financiara
debitul e clar trebuie achitat
cealalta suma care reprezinta amenda (presupunind ca este achitata)-trebuie sa duci procesul verbal pentru stingerea sumei
suma de 832 lei este din ce imi spui tu ca se afla in partea dreapta -este achitat in plus.
sper sa fi inteles bine din ce ai explicat

Ms frumos de raspuns.Exact asa ma gandeam si eu =D> .Amenda este achitata. cei 832 ach in plus la impozitul pe profit se scad din celelalte debite active?-banuiesc ca asta trebuie vorbit cu inspectorul...Am uitat sa mentionez ca intre timp firma a devenit din platitoare de imp profit in platitoare de impozit pe venit
Am luat de la administratia financiara o fisa pe platitor(societate neplatitoare de tva).Acum nu inteleg un lucru:la rubrica total am obligatia de plata ;dobanda(care trebuiesc platite), in val totala de 4241 si in dreapta mai am o diferenta(3832).diferenta se scade sau se aduna la obl de plata?diferenta se trage din urm :3000venituri din amenzi si 832 imp pe profit.
Răspuns la discuția reglare fisa sintetica
Am luat de la administratia financiara o fisa pe platitor(societate neplatitoare de tva).Acum nu inteleg un lucru:la rubrica total am obligatia de plata ;dobanda(care trebuiesc platite), in val totala de 4241 si in dreapta mai am o diferenta(3832).diferenta se scade sau se aduna la obl de plata?diferenta se trage din urm :3000venituri din amenzi si 832 imp pe profit.
Buna ziua.Va scriu in speranta ca primesc un sfat de la dvs.In urma cu aproape 3sapt intr-o incaierare cu 2 tipi am fost muscat de fata de unul dintre ei practic smulgandu-mi o bucata mica de piele.A fost nevoie de operatie la fata(rana este de aprox 3-4cm).Inca nu am scos certificatul medico legal deoarece acesta nu este gata inca(am fost la IML a doua zi dupa incident,dar a fost nevoie de copii dupa foaia de obs de la spital).Nu am fost internat practic pe la pranz s-a intamplat incidentul iar seara eram acasa gata operat.Am facut plangere la politie iar politia a trimis plangerea si la parchet pt ca ancheta sa se desfasoare sub obs lor(cel putin asa mi-au spus de la politie).Va rog sa imi spuneti dc fapta se incadreaza la lovire si violenta sau la vatamare corporala.Persoanele cu care m-am incaierat nu au nici o urma de lovire sau etc si nu eu am initiat incidentul.
am gasit pe un site ca ar trebui sa fac plangere la judecatoria de care apartine firma(mai exact judecatoria sector 5)
Nu am nici un exemplar din decizia de incetare activitatii si nici nu stiu exact daca mi-a fost trecuta in cartea demunca(nu m-am putut uita in ea)-patronul a zis ca a desfacut contractul de munca in urma demisiei mele.
Am lucrat la o firma care avea sediul in sectorul 5 pana acum vreo 7 ani cu carte de munca.Acum m-am angajat la o alta firma si vor sa imi faca cartea de munca.Am fost la camera de munca sectorul 5 in giulesti si dupa 2 zile pierdute pe acolo am gasit si cartea mea de munca.Cand am vrut sa o iau doamna de acolo mi-a zis ca patronul nu si-a platit datoriile catre stat(in calitate de angajator) si ca trebuie sa aduc eu state de plata si cereri de concediu pt 2 ani.Patronul nu vrea sa ma ajute deloc sa mi-o recuperez(cartea de munca incerc sa o recuperez de la el din momentul in care am incetat activitatea acolo).Va rog sa ma ajute cineva sa ma indrume unde sa ma adresez pt a-mi rezolva problema(eventual unde pot face vreo plangere).Multumesc.