Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Fisa sintetica Adm Financiara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Fisa sintetica Adm Financiara

Am luat de la administratia financiara o fisa pe platitor(societate neplatitoare de tva).Acum nu inteleg un lucru:la rubrica total am obligatia de plata ;dobanda(care trebuiesc platite), in val totala de 4241 si in dreapta mai am o diferenta(3832).diferenta se scade sau se aduna la obl de plata?diferenta se trage din urm :3000venituri din amenzi si 832 imp pe profit.
In fisa / rol sau fisa / platitor apar ca fiind de plata urmatoarele :
1. debite restante ;
2. dobanzi / majorari instituite ( comunicate debitorului ) ;
3. dobanzi / majorari neinstituite

Daca nu reusesti din prima , mai incearca si sunt sigura ca vei ajunge la un rezultat corect .
romeohit a scris:

Am luat de la administratia financiara o fisa pe platitor(societate neplatitoare de tva).Acum nu inteleg un lucru:la rubrica total am obligatia de plata ;dobanda(care trebuiesc platite), in val totala de 4241 si in dreapta mai am o diferenta(3832).diferenta se scade sau se aduna la obl de plata?diferenta se trage din urm :3000venituri din amenzi si 832 imp pe profit.

debitul e clar trebuie achitat
cealalta suma care reprezinta amenda (presupunind ca este achitata)-trebuie sa duci procesul verbal pentru stingerea sumei
suma de 832 lei este din ce imi spui tu ca se afla in partea dreapta -este achitat in plus.
sper sa fi inteles bine din ce ai explicat
debitul e clar trebuie achitat
cealalta suma care reprezinta amenda (presupunind ca este achitata)-trebuie sa duci procesul verbal pentru stingerea sumei
suma de 832 lei este din ce imi spui tu ca se afla in partea dreapta -este achitat in plus.
sper sa fi inteles bine din ce ai explicat

Ms frumos de raspuns.Exact asa ma gandeam si eu =D> .Amenda este achitata. cei 832 ach in plus la impozitul pe profit se scad din celelalte debite active?-banuiesc ca asta trebuie vorbit cu inspectorul...Am uitat sa mentionez ca intre timp firma a devenit din platitoare de imp profit in platitoare de impozit pe venit
ContSters40958, utilizator
mai intii trebuie sa te uiti daca nu s-a facut vreo greseala si intradevar este platit in plus
suma de 832 lei se poate pastra pentru urmatorul trimestru/ ,si se diminueaza suma care va trebui platita sau
poti face adresa catre adm financiara sa compensezi suma din imp pe profit cu cea de plata pe venitul din salarii(se afla in acelasi cont colector)sau
Ok.de greseala nu este vorba.societatea a fost infiintata ca platitoare de imp profit dar apoi a trecut la platitoare de impozit venit deci nu mai este cazul ca suma sa se pastreze pentru urm trimestru.Voi face adresa pt compensare.ms frumos de ajutor