avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate Bianca Bella baci

Activitate Bianca Bella baci

Buna ziua,am o situatie in care as dori sa stiu ,daca in cazul in care intr-o casatorie unul din parteneri se afla in BIGAMIE, iar in timpul casatoriei se cumpara un apartament pe numele ambilor soti, poate fi anulat partial intrucat doar unul a contribuit financiar la achizitionarea acestuia dar cat si bigamia din acesta casatorie,fiind si dovezi.Va multumesc anticipat pentru raspuns
Bună ziua,stau în chirie,contract de închiriere pe 2 ani,am ajuns cu copilul la urgente si internare cu pneumonie,neavand niciodata probleme de sanatate,casa fiind cu mucegai ,am solicitat rezilierea contractului,dar proprietarul refuza restiturea chiriei platite in avans(2luni)cat si garantia,am șanse de recuperarea banilor în instanta,poate fi un prejudiciu se pot solicita daune morale de la proprietar
Bună ziua, am o executare silita fapt pentru care am făcut contestație în 15 zile pentru prescripție datoriei, proces încă neterminat, între timp executorul a făcut sechestru pe toate bunurile, inclusiv ulterior prorire pe cont pe toată suma ce avea de recuperat luând toți banii. Întrebarea este dacă pot recupera suma poprita prin întoarcerea executării ținând cont ca KRUK este din afara,? sau șansele sunt minime sau zero Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Bună ziua, as dori un sfat la aspectul următorul, detin un imobil care a fost închiriat unui cetățean străin cu permis de ședere temporara. Contractul este pe 1 an având termen scadent în august. Este înregistrat la ANAF. S-a făcut adițional de prelungire încă 1 an. După adiționalul de prelungire din august 2021,chiriasul nu a mai plătit întreținerea acumulând peste 1000lei,energia electrica neplatit de 2 luni, chirie nu a platit. În contract este stipulat ca rezilierea se poate face la neîndeplinirea obligației chiriașului... Fără preaviz sau fără trecerea vreunui termen. În plus am și daune din distrugerea bunurilor. Cum pot evacua chiriașul și recuperarea prejudiciului? Va mulțumesc pentru răspuns
Bună ziua, am pățit și eu ca alții, am cumpărat o mașină din România,cu nr roșii provizorii, am făcut contract de vânzare, i-am dat banii, mi-a dat mașina, cheile, actele,după care i-am făcut CIV la Rar,și am descoperit ca are norma de poluare E4 și nu E5 cum mi-a vândut-o proprietarul, am tradus actele de provenienta pentru înmatriculare, iar proprietarul refuza sa trimită fiscal pe motiv ca trebuie să-i plătesc și traducerea facuta de el 150lei,necesara pentru eliberarea fiscalului, fără sa ma întrebe dacă eu plătesc traducerea, sau dacă eu am făcut-o. Este obligația mea de ai plăti și traducerea facuta de el? Sau este obligația lui pentru a-mi elibera fiscalul? Cum pot rezolva situația? Nu reușesc sa ma încarc fiscal cu ea, dar nici sa o înmatriculez,Poate fi vorba de abuz de încredere sau înșelăciune?
Mulțumesc anticipat
pentru raspuns
Brasament ilegal la energia electrica,mai exact am observat ca la bransamentul meu de la stalp era legat ilegal un amplificator de semnal tv al unui operator economic.Ce pot face?daca acestia nu recunosc ca este al lor.Este infractiune, dar ei refuza orice discutie de despagubire materiala chiar si morala desi consumul a fost inregistrat de contorul meu iar factura platita de mine.
Da, niciuna, din ambele

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Ce nu a mai avut loc?????
... deschiderea actiunii in instanta sau procesul ?

Bună ziua, as avea nevoie de un sfat, pentru situația în care am plătit prin transfer bancar, parțial (2000 din 5000lei)un avocat,în numele soacrei, în intenția de a fi asistata juric, in deschiderea unei acțiuni în instanță, dar nu a mai avut loc. D. Avocat a "uitat"sa mai returneze banii. Ce pot face? Mulțumesc anticipat pentru răspuns
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu impozit auto
Bună ziua dacă vechea primărie după 2luni de la depunerea cererii de transfer al dosarului fiscal către noua primărie, ezita sa o facă ce poți face?
Incetarea sau obligația de a fi tutore.
Buna ziua, am fost numit de instanta curator special apoi tutore, iar persoana asistata a decedat în 2019.La acel moment am înaintat mai multe acțiuni în instanță în interesele bolnavului, încă pe rol(nefinalizate). Întrebarea este!!! Mai am calitate procesuală și reprezentarea legala a bolnavului dacă este decedat iar acesta are moștenitori legali deja incluși în dosarul pe rol? Mulțumesc anticipat pentru răspuns