avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate getafolescu

Activitate getafolescu

Discuție Succesiune
Buna ziua
Va rog să mă ajutați.
In două săptămâni se împlinesc 2 ani de la decesul mamei.
Nu am reușit să facem succesiunea, deoarece surorile nu sunt in țară.
Daca deschidem succesiunea după 2 ani care sunt implicațiile juridice?
Răspuns la discuția SUCCESIUNE -termen
Nu inteleg cele doua raspunsuri. Care este diferenta?
Buna seara.
Cand trebuie facuta succesiunea , in termenul legal, dupa decesul mamei.
Mentionez ca este vorba de un apartament si un teren agricol. De la deces au trecut 9 luni.
Mostenitorii sunt sotul supravetuitor si trei copii.
Răspuns la discuția Spor doctorat
Art. 14 alin. (3): „Personalul didactic de predare care solicită şi obţine gradul didactic I prin echivalare, potrivit prevederilor Ordinului ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5.561/2011 pentru aprobarea Metodologiei privind formarea continuă a personalului din învăţământul preuniversitar, cu modificările şi completările ulterioare, nu primeşte indemnizaţia pentru titlul ştiinţific de doctor. Cadrele didactice optează pentru indemnizaţia pentru titlul ştiinţific de doctor sau pentru echivalarea cu gradul didactic I.”
legea 153
Parintele adoptiv poate beneficia de deducere suplimentara pentru un copil , daca are hotarare de adoptie provizorie?
Parintele adoptiv poate beneficia de deducere suplimentara pentru un copil , pentru care are hotarare de adoptie provizorie?
Gabi Mocanu a scris:

marieta_ilinca a scris:

Conform Legea securitatii si sanatatii in munca respectiv Legea 319/2006 costul echipamentului de munca este suportat de catre angajator art. 13 -r) sa asigure echipamente individuale de protectie;
s) sa acorde obligatoriu echipament individual de protectie nou, in cazul degradarii sau al pierderii calitatilor de protectie.



Este adevarat ceea ce afirmati, dar aceasta prevedere se refera la echipamentul si imbracamintea de protectie (se acorda gratuit de angajator si este obligatorie acordarea acestuia), in ceea ce priveste echipamentul de lucru (salopeta, halat, etc.) acesta se suporta jumatate de catre angajat si jumatate de catre angajator, daca in CCM nu se prevede altfel.


In care act normativ se prevede ca salariatul suporta 50% din echipamentul de lucru?
Multumesc.
Chiar daca nu este vorba de creante fiscale, pot folosi acel text de lege?
Am emis facturi pentru un chirias in urmatoarea ordine:
1. Factura chirie Ianuarie=50lei
2. Penalitati chirie=25lei
3. Factura chirie Februarie=10 lei

La primirea banilor in contul (60 lei), am stins:
1. Factura Ianuarie 50 lei si Penalitati 10 lei, desi pe OP scria "plata chirie".


Este bine?
As dori si textul din lege care reglementea ordinea stingerii creantelor comerciale.
Multumesc
Am emis facturi pentru un chirias in urmatoarea ordine:
1. Factura chirie Ianuarie=50lei
2. Penalitati chirie=25lei
3. Factura chirie Februarie=10 lei

La primirea banilor in contul (60 lei), am stins:
1. Factura Ianuarie 50 lei si Penalitati 10 lei, desi pe OP scria "plata chirie".


Este bine?
As dori si textul din lege care reglementea ordinea stingerii creantelor comerciale.
Multumesc