avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate aalinab

Activitate aalinab

Multumesc pt bunavointa si timpul acordat !
Probabil nu am explicat corect.. Nu am primit niciodata comunicarea hotararii. Am vazut hotararea, pe scurt, doar pe portalul just.ro :In 15.07.2022 : Tip solutie : " admite cererea (mea), si " obliga parata ( banca), la "restituirea catre reclamanta" a sumei .... Cu drept de apel in 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Jud S1. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei..., azi, 15.07.2022"
De atunci, de cateva ori am mers la grefiere, care m-au tot amanat. 5 luni mai tarziu, avocatul meu a depus o " " cerere de urgentare a comunicarii hotararii ". Nu stiu unde , la cine, a depus-o. Mi-a zis doar ca a primit raspuns ca dosarul a fost mutat, la Tribunalul Comercial, si ca se va comunica. Asta a fost in 05.2023. De atunci iar, nimic. Se fac 2 ani de la data faptei din 11.2021...Si 1 an si 4 luni de cand astept comunicarea acelei solutii pronuntate in 07.22.
Ati mai intalnit astfel de intarzieri? Este ceva... comun?
Multumesc!
Va salut! In 09.2022 am castigat un proces impotriva unei banci legat de o frauda online. (Fapta s-a petrecut in 11.2021. ). De atunci tot astept comunicarea hotararii, prin posta. Am facut 2 cereri scrise si multe drumuri la grefierele de la Jud S 1 Buc, la prima au zis ca mai dureaza, la a doua, o " cerere de urgentare ", am primit un raspuns in care mi se spunea ca dosarul a fost mutat la Tribunalul Comercial Ilfov.....si sa astept, iar. Asta a fost in 02.2023. Iarasi, nimic de atunci.. Intrebarea mea este: de ce a fost mutat acest dosar, eu fiind persoana fizica, la un tribunal comercial. Apoi, ce pot sa fac ca sa fortez cumva comunicarea hot. Suspiciunea mea este ca nu se astepta banca sa piarda in fata unei " neica-nimeni", ca acest lucru creaza un precedent periculos pt ea, si astfel incearca pe " alte cai " sa se piarda acest dosar, sau sa ajunga la o instanta diferita unde are " alte asteptari ".
Cine ma reprezinta...nu a mai facut , nici el, nici un demers, din 05.2023...
Multumesc !
Inregistrez de mai multi ani venituri doar din chirii. Pt 2017 am achitat tot impoz/CASS cf Decl de impunere pana la 31.12.2017. In 2018 estimez venit din chirii sub pafon. Nu am platit nimic pe 2018. De la Casa de Sanatate mi s-a spus ca daca platesc CASS doar pt luna curenta ( sept 2018),190 lei, voi fi asigurata tot anul.... Este adevarat? Adica acum NU sunt asigurata? Ce trebuie platit?
Doctorii imi spun ca nu am platit nimic pe anul asta, si nu prea vor sa mai imi dea retete. Sunt asigurata anul asta, chiar daca platesc la anul? Multe multumiri! Alina, Bucuresti
Răspuns la discuția licitatie executare silita
va multumesc, aveti dreptate, eu insa intreb pt ca e prima data cand particip la o licitatie, si nu stiam daca pot intra direct acolo, luand eventual 2 martori, sau trebuie sa o fac doar cu un executor. Nu stiu ce sa fac cu mobila. As incerca sa o pun intr-un transport si sa i-o trimit acasa fostei proprietare, cu pc-vb de predare primire, dar ma tem ca complic lucrurile in loc sa le simplific?...
Răspuns la discuția licitatie executare silita
Multumesc mult pt raspuns si promptitudinea lui:) Dosarul de executare s-a intocmit in 01.2012, in Mehedinti. A contestat acolo de 2 ori, s-a respins. In 12.2012 a facut alta contestatie, in Buc., asa cum vad eu pe portalul inst. In 01.2013 executorul a tinut primul termen, in 02.2013 al doilea, cand am si castigat eu de altfel. Ma intereseaza daca executorul trebuia sa astepte termenul de judecare a acelei contestatii din urma, din Bucuresti, sau avea dreptul sa tina licitatia? Si daca eu , acum, daca platesc toata suma ramasa si dupa ce intabulez titlul de adjudecare, trebuie sa mai angajez alt executor pt evacuare sau pot merge acolo ( locuinta este nelocuita) cu martori si intra deja in posesie?.. Nu stiu..., dar ma gandesc ca, la o Decizie data inca din 2009, un dosar de executare care treneaza de inca un an si cu contestatii si recurs respinse, nu prea mai are ce sa invoce ca sa schimbe situatia la termenul din mai.. Dar poate ma-nsel?
Buna ziua
Am castigat licitatia unui imobil executat silit zilele trecute. Dosarul de executare silita a inceput in urma cu un an, in alt oras, unde are domiciliul debitoarea. Bunul este in Bucuresti. Debitoarea a facut contestatie la executare la judecatoria de acolo, respinsa, recurs, respins si acesta. Apoi a facut contestatie la executare iar, dar de data asta in Bucuresti. Insa executorul de acolo a tinut licitatia, deoarece nu a avut nici o hotarare de suspendare pana la data tinerii licitatiei. Oricum, nici nu avea cum, deoarece termenul de judecare a contestatiei in Bucuresti e undeva prin mai. Acum, eu, as vrea sa stiu, daca ati putea sa-mi spuneti, ce mai poate face debitoarea impotriva mea? Ma poate impiedica sa intru in posesie? Nu stiu daca are importanta, dar pretul pe care l-am dat a fost mare pt o licitatie, cu f putin sub pretul pietii. Ce trebuie sa fac in continuare? Va multumesc in avans!
Buna ziua
Am incercat sa ma informez cat mai mult inainte de a posta tocmai pt a nu cheltui timpul celorlalti de pe forum...dar nu am reusit decat pana la un punct.....
Am un contract de comodat pt sediu social cu o firma, din 03.2008. In contract este stipulat ca incetarea contractului la dorinta uneia dintre parti se poate face cu instiintarea celeilalte parti cu 30 zile inainte. In 01.2011 am luat acord de incetare a comodatului, (tatal meu a fost la un sediu secundar al lor despre care stiam ca exista atunci, si cineva de acolo i-a semnat si stampilat hartia pe care i-o dadusem) incepand cu 01.02.2011. Pot cere inscrierea radierii sediului social la ONRC, sectia comerciala? Sau imi vor cere o hotarare jud anterioara, prin care s-a anulat acel contract, si imi vor respinge cererea? Daca imi vor cere acea hotarare jud, eu cum sa cer instantei sa anuleze un act care oricum a incetat prin vointa partilor? Va multumesc foarte mult pt sugestii!
Răspuns la discuția probleme cu asociatia bloc
Dle Armenteros,
Va multumesc si dvs pt raspuns, nu inteleg cum am avut impresia cand am citit prima data raspunsurile ca amandoua vin de la dl Lorac.
O cerere scrisa catre presedinte am facut si acum, dupa cum am facut si alta data..dar nu m-astept la prea mare lucru..
Acum colac peste pupaza o familie care a ocupat abuziv uscatoria ( si-a facut cheie personala), nemaivrand probabil sa ceara cheia de la grilaj de la mos, a spart broasca...si stau asa de vreo cateva luni; as vrea sa reglementez in vreun fel toate problemele mele altfel ele vor apare cred la nesfarsit. Daca cunoasteti un avocat cu exp in acest domeniu, v-as ruga daca se poate sa mi-l recomandati. Va multumesc inca odata.
Răspuns la discuția probleme cu asociatia bloc
Va multumesc pt raspuns dle Lorac,
In legatura cu acel grilaj, i-am inteles importanta in 2007, cand mi-a fost sparta locuinta... Usa de la acel grilaj nu fusese incuiata in acea zi de cel care urcase acolo... poate chiar acel mos. Imi permit sa-l desconsider asa nu din lipsa de educatie, ci din cunostinta de cauza. Dupa ce am constatat lipsa caldurii,in 2003, am facut nenumarate demersuri pe langa el si sotia lui, deoarece eram pasata ca o minge de ping pong intre asociatie si Radet. M-au ignorat pur si simplu, chiar si-n urma adreselor scrise. Mi-au raspuns la ultima cerere (scrisa in martie), de-abia in mai!, cand eu demult imi efectuasem pe cont propriu desfundarea tevilor comune. Si chiar si atunci, raspunsul lor a fost " noi nu dispunem de personal tehnic..asa ca veti cauta dvs firme si ni le veti supune spre aprobare... cam asa ceva"....Sotia lui, cenzora, atunci cand am intrebat-o direct de ce nu vor sa ne ajute cu nimic , in schimb ne taxeaza la plata caldurii, mi-a raspuns " Da ce? Nu va scutim si asa destul? (N.-vorbea cred de chiria la o casa de schimb la parter pe care o impartea la toti) IA PLEACA DE AICI...."
.... As putea sa mai povestesc cum l-am surprins pe vizor pe mos cum statea langa usa noastra.. sau altadata cum mi-a luat punga de gunoi,( pe care o lasasem afara in fata usii sa nu uit sa o iau la ghena cand plecam), si a desfacut-o si a inceput sa scormone in ea!!...
Stiu, poate par nimicuri, si mai am si altele.., dar nu vreau sa abuzez de rabdarea nimanui.. De ce am apelat mereu la aceste 2 pers? Pt ca de fiecare data cand ma duceam la administratora si presedinte, prima imi spunea ca nu are putere in fata lor si ca ii e frica sa nu fie data afara, iar presedintele ca el e doar onorific si sa ne intelegem cu ei! Of.....
Mi-e jena sa insir problemele mele cand vad altii ce probleme grave au, cu toate acestea va rog sa ma credeti ca si niste " nimicuri" , lasate ani de zile sa " cloceasca'' pot macina nervii cuiva,( eu am ajuns sa dorm in alta parte decat in garsoniera cu care am probleme cu asociatia, numai sa nu ma mai intalnesc cu nimeni acolo).-
Am o garsoniera la ultimul etaj , fara vecini, caruia fostul proprietar i-a construit un grilaj in fata scarilor de intrare, asta fiind acum aprox 14-15 ani. A lasat o cheie la un mos din bloc care este privit de tot blocul ca " administrator". ASA am preluat noi gars, acum 8 ani. Inainte de a cumpara, culmea , am fost sa ne interesam exact la acelasi mos daca e vreo problema cu garsoniera, dar, atat acesta cat si nevasta lui ( care e cenzor in bloc), ne-au asigurat ca NU e. Dupa cumparare, am constatat ca nu e caldura. Si de atunci a inceput razboiul, ei folosindu-se de gard ca o contraamenintare.... Caldura nu avem nici in ziua de azi... , in schimb "azi"| avem bani sa-i dam in judecata... X-(. Am mai multe probleme cu acesti oameni. Acestea nu sunt singurele. In nov 2007 am asteptat o luna plouandu-mi prin acoperis, pana au catadicsit sa aprobe a treia echipa de constructori pe care tot noi ii cautasem si adusesem, la cerinta lor. Si altele....
Va rog as dori o consultatie la un avocat care a mai avut procese cu asociatii de bloc si poate vorbi din experienta despre sansele unui proces...