avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS datorat pt venituri doar din chirii estimate sub ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS datorat pt venituri doar din chirii estimate sub plafon pt 2018

Inregistrez de mai multi ani venituri doar din chirii. Pt 2017 am achitat tot impoz/CASS cf Decl de impunere pana la 31.12.2017. In 2018 estimez venit din chirii sub pafon. Nu am platit nimic pe 2018. De la Casa de Sanatate mi s-a spus ca daca platesc CASS doar pt luna curenta ( sept 2018),190 lei, voi fi asigurata tot anul.... Este adevarat? Adica acum NU sunt asigurata? Ce trebuie platit?
Doctorii imi spun ca nu am platit nimic pe anul asta, si nu prea vor sa mai imi dea retete. Sunt asigurata anul asta, chiar daca platesc la anul? Multe multumiri! Alina, Bucuresti
Ultima modificare: Miercuri, 5 Septembrie 2018
aalinab, utilizator

Alte discuții în legătură

Declaratia unica si contributiile la stat pentru pfa brtdaniela brtdaniela Buna ziua! In anul 2017 am realizat venituri anuale de 11000 lei . Acum daca completez Declaratia unica am inteles ca nu sunt obligata sa platesc CASS si CAS ... (vezi toată discuția)
Declaratie 600 venit din inchiriere violeta ion violeta ion In anul 2017 am venit din chirii peste plafonul stabilit, dar am platit sanatatea - aceasta era oprita obligatoriu de cate ANAF- iar din veniturile realizate ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)