avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate sofia02

Activitate sofia02

Răspuns la discuția Angajat strain din UE fara CNP
Are CIM determinat pentru 3 luni si nu-i dau CNP pentru aceasta perioada,ar trebui sa fie pe o perioada mai mare CIM-ul.
am un angajat din UE cu CIM pe 3 luni, nu poate obtine CNP, ce solutie am pentru D112? sa-i fac CIM pe perioada nedeterminata?
Multumesc frumos!
am incetat in REVISAL un contract de munca si am uitat sa introduc 3 zile de CFP, mai pot sa revin ca sa introduc si aceste 3 zile ca suspendare?
Am retinut pe statul de plata, din salariu, unei angajate la cererea ei 60 lei/lunar, pe care ea ii vira la ING (avea o asigurare-pensie privata). Aceeasi angajata (lucra in dep.contabilitate) a fraudat societatea virandu-si bani necuveniti in contul personal. Acum sunt acuzata ca as fi complicea ei si cercetata sa nu fi facut si eu acelasi lucru, mi se pun intrebari cu subinteles si am fost si trimisa acasa in "concediu" pana la lamurirea situatiei. Va intreb daca este legal si ce as putea face in aceasta situatie? Multumesc anticipat,
va rog sa ma lamuriti si pe mine: la un contract de munca pe perioada determinata (12 luni) trebuie sa specific in contract si motivul pentru care se incheie pe perioada determinata - de ex. cresterea sau modificarea temporara a activitatii societatii ?

Multumesc!
Multumesc, e OK!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine:
Codul muncii spune:
"(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului." Asta inseamna ca pot prelungi delegatia pentru perioade succesive de cate 60 zile cu acordul salariatilor, nu numai una de 60 zile?
Multumesc,
Răspuns la discuția zile delegatie
Sa inteleg ca, daca pleaca sambata sau duminica le dau numai diurna? eu asa am facut pana acum insa oamenii imi spun ca sambata si duminica sunt zilele lor libere, deci daca pleaca intr-o zi libera vor sa fie si pontati.... cum sa fac? multumesc!
Discuție zile delegatie
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
firma la care lucrez trimite salariati in delegatie in Italia sau Germania pentru perioade mai lungi; le platim salariul in tara si diurna in afara; daca pleaca intr-o zi de samabata sau duminica(cu avionul sau cu masina) trebuie sa le mai platesc ceva in afara de diurna? oamenii imi cer si plata orelor de drum, spun ei ca era ziua lor libera... un temei legal??? multumesc anticipat!