avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Activitate c.dumitrache

Activitate c.dumitrache

Discuție Amenda
Buna ziua!
Sotul meu venea spre casa (pe jos ca masina era in parcare)cand a vazut un radar (masina Logan alba neinscriptionata ca politie) si un nene oprit (a mers tare probabil). Se vedea de la o posta ca politistii stateau la ,,ciupeala". Sotul meu incercand sa ajute , i-a sugerat omului in cauza sa le ceara politistilor ordinul de serviciu cum ca au voie sa stea la ora aia acolo (era 1 mai doar si targetul de amenzi trebuia atins) . Politistul enervat , l-a abordat pe sotul meu sa se legitimeze . Lui de obicei ii e frica de amenda asa ca s-a legitimat.Politistul in schimb nu s-a legitimat. Acum, sotul meu s-a trezit in posta cu o amenda de 1200 Lei ca nu s-a legitimat (atunci unde l-au gasit sa ii trimita amenda) si ca a adresat injurii echipajului de politie.Si abia pe amenda a aflat cum il chema pe politist. Cum o putem contesta adecvat tinand cont de faptul ca nu suntem asa priceputi cu legile codului rutier :)? Nu cumva domnul politist a facut un abuz in serviciu?

Ce ne sfatuiti sa facem?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Programul Prima Casa
din cate stiu eu da..dar momentan nu mai sunt fonduri..si cred ( dar nu sunt sigura) ca s-a modificat si procentul de avans (>5/100)
Discuție Latrat câine
buna! as dori sa stiu daca exista vreo lege in care imi pot lua vreo amenda din cauza cainelui meu bezmetic (metis labrador cu viszla)care latra cam 2-3 ore pe zi (cand suntem plecati). am o vecina care ma tot ameninta ca va chema politia . mentionez ca stau la casa cu curte si cainele sta in curtea mea iar vecina sta imediat langa casa mea. cainele sta in casa intre orele de liniste 22-8 si ;doar cand sunt la lucru il tin in curte de frica sa nu distruga casa. va multumesc!
Buna ziua ! am cumparat o casa noua in acest an de la un dezvoltator (pers juridică ) ce lucra cu un constructor ,,fantoma"persoana fizica cu catova muncitori. totul a fos ok la inceput..parea ca fac treaba buna..pana la predarea la cheie.Dupa ce ne-am mutat am observat o serie de nereguli..unele din ele au mai fost remediate de constructor ..altele..sunt aburita pana peste cap ca vine ba sapt viitoare ba peste 2 sapt etc sa le remedieze..si nu mai vine..el s-a dus cu cobstructiile de case mai departe si nu tine cont de problemele care apar la casele dena predate.degeaba il stresez pe dezvoltator ca tot nu vine nineni sa faca nimic. va rog sa ma sfatuiti cum sa fac in vederea rezolvarii neregulilor. sa sun protectia consumatorului (muncitorii nu lucreaza legal..sunt la negru platiti cu ziua) sau sa ii dau in judecata? va rog sa ma sfatuiti intrucat nu as vrea sa fac vreun pas fara a fi complet infornata de consecinte. Multumesc anticipat!