avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate ioanatd

Activitate ioanatd

M ar interesa daca ma puteti indruma in legatura inchirierea in regim turistic a proprietatii particulare si completarea declaratiei 212
Este vorba de o camera din imobilul propriu (casa)situat in Bucuresti .
Mentionam ca dorim inchirierea numai in perioade perioada 1.04-30.9 si avem urmatoarele nedumeriri
1-Norma de venit -intelegem ca este norma calculata pentru aceasta perioada ,respectiv prin impartirea normei anuale la 12 si inmultirea cu nr de luni .
2-Norma ajustata -ce ajustari putem aplica
3-venitul net anual de fapt care este in cazul in care nu aplicam ajustari pentru ca daca incercam sa punem 0 la norma ajustata nu rezulta venitul net anual si se notifica ignorarea normei ajustate
Un exemplu concret ne ar fi de mare ajutor.
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
Cu apreciere pentru activitatea dvs
Ioana T
Pentru deschiderea unui punct de lucru brutarie la demisolul unei proprietati am obtinut acordul proprietarilor ptr modificarile necesare in concordanta cu legislatia in vigoare.Am obtinut in baza unui proiect ,certificatul de urbanism,autorizatia de constructie,avizul de la mediu,avizul sanitar.
Mentionez ca proprietatea are doi vecini,unul particular iar celalalt un supermarket.
Mai trebuie luat avizul si de la acestia.Multumesc.
Va rog sa ma ajutat in clarificarea drepturilor salariatilor ce lucreaza 2 weekenduri pe luna (respectiv 2 sambete si doua duminici).
Care este modul de calcul al concediului de odihna si daca este normal ca sa se considered dublu sambetele si dumonicile ca facand parte din concediul de odihna.
Pentru a ma face si mai inteleasa ex:
Zile concediu 20
Intrare in concediu 1 ale lunii.
Weekend lucrator in aceasta perioada 1
Zile concediu saptamana 1-5
Zile concediu saptamana 2 -9 -ptr ca s a luat in calcul 4 zile wekendul lucrator de sambata si duminica (programul fiind de 12 ore/zi)
Zile concediu saptamana 3 -5
Reintoarcere din concediu - 25 ale lunii
Practic am beneficial de 16 zile lucratoare de concediu si mi au fost calculate inca 4 pentru weekend.
In plus in cazul concediului medical ce a acoperit si wekendul mi s au calculat si 2 zile din concediu de odihna.
Rog un exemplu de completare in acest caz sau sa ma ajutati sa clarific ti urmatoarele aspecte:
Mentionez ca sunt pensionara iar sotul meu angajat iar pentru inchiriere sunt 2 camere.
-1-In cazul normei de venit se aplica coeficientii de corectie ?
-2-In baza instructiunilor potrivit careia fiecare proprietar trebuie sa faca declaratia este corect ca fiecare sa faca pe cate o camera .
-3-In acest caz cand veniturile sunt sub 22800 mai trebuie platit CASS-ul?
-4-Fiind pensionar platesc CASS ul daca fac pe numele meu declaratia pentru cele 2 camere.
Multumesc.
Ce documente pot elibera pentru incasarile efectuate pentru ca un client sa și poată deduce cheltuielile cu cazarea fiind în deplasare în interes de serviciu.
Menționez ca este vorba de o locuință proprietate privata și numai o parte a acesteia am oferit o la închiriat.
Mulțumesc anticipat pentru raspunsuri,
Va solicit ajutorul pentru un calculator al vechimii in munca.
Va multumesc
In luna noiembrie s a lansat acest program.
Nu am inteles insa daca angajatorul poate accesa aceste fonduri pentru angajarea oricarui somer indiferent de varsta.
Daca da va ,rog sa mi spuneti ce ar trebui facut.
Multumesc
Pana anul acesta nu am avut contract colectiv de munca.Am inteles ca oricum pentru 2018 indiferent de numarul angajatilor trebuie intocmit.
Ce demersuri trebuie facute in acest sens ?
De asemenea daca acesta trebuie depus la ITM in ce termen si daca mai sunt si alte acte care mai trebuiesc depuse-Exemplu convocatorul pentru negocierea si intocmitea contractului,procesul verbal cu ocazia sedintei etc.
Va multumesc
S-a achizitionat un telefon mobil pentru care a fost emisa factura in valoare de 499.42 ron din care tva 83.23.
Pe factura a fost mentionat faptul ca plata se va face prin orange credit -12 luni
In luna urmatoare achizitiei a fost emisa factura orange in valoare totala de 177.81 ron. astfel
-soldul ultimei facturi;176.12
-plati efectuate ;-178.82
- serviciile orange plus 115.74
- tva aferenta servicii 23.15
- separat rata de credit de 41.62 ron fara mentionare tva.
Rugam sprijinul dvs pentru o inregistrare corecta.
va multumesc