Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna si weekendurile lucrate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna si weekendurile lucrate

Va rog sa ma ajutat in clarificarea drepturilor salariatilor ce lucreaza 2 weekenduri pe luna (respectiv 2 sambete si doua duminici).
Care este modul de calcul al concediului de odihna si daca este normal ca sa se considered dublu sambetele si dumonicile ca facand parte din concediul de odihna.
Pentru a ma face si mai inteleasa ex:
Zile concediu 20
Intrare in concediu 1 ale lunii.
Weekend lucrator in aceasta perioada 1
Zile concediu saptamana 1-5
Zile concediu saptamana 2 -9 -ptr ca s a luat in calcul 4 zile wekendul lucrator de sambata si duminica (programul fiind de 12 ore/zi)
Zile concediu saptamana 3 -5
Reintoarcere din concediu - 25 ale lunii
Practic am beneficial de 16 zile lucratoare de concediu si mi au fost calculate inca 4 pentru weekend.
In plus in cazul concediului medical ce a acoperit si wekendul mi s au calculat si 2 zile din concediu de odihna.
ioanatd, utilizator
Co se acorda numai pentru zilele lucrate in intervalul luni -vineri.

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.