avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate wagnerflorin

Activitate wagnerflorin

Răspuns la discuția Firma cu angajat la domiciliu
Alte pareri va rog?
Răspuns la discuția Firma cu angajat la domiciliu
Va multumesc mult pentru raspuns,

Am gasit aici un mic ghid: www.avocatnet.ro/content/art...

unde spune: In general, orice activitate poate fi desfasurata la domiciliu, daca angajatorul si salariatul sunt de acord

De ce ar fi nevoie de PFA, daca este un angajat in baza unui ctr individual de munca unde este specificat ca lucreaza de la domiciliu?

V-as ruga sa va argumentati putin mai detaliat raspunsul, si sa-mi spuneti exact pe lege/articol unde afirmati ca este neregula.
Buna seara,

Situatia e urmatoarea:

SC XNET SRL are administrator pe Larisa si angajat pe Florin pe postul de programator it.

Administratorul Larisa nu este angajat.
Florin este angajat cu contract individual de munca, 8h /zi.

Sediul social al firmei este intr-o locatie de domiciliu in baza unui ctr de comodat, unde locuieste Larisa. Nu se desfasoara nicio activitate din acea locatie si nu se platesc utilitati pe firma (internet, curent etc..)

Florin domiciliaza intr-o locatie in baza unui ctr de comodat. El fiind angajat la SC XNET SRL, lucreaza de acasa (platindu-si singur toate utilitatile, adica internetul, impozitul pe apartamentul unde sta).

Administratorul Larisa, nu are nicio activitate.

Va rog sa-mi spuneti este ceva in neregula aici?
SC XNET SRL, functioneaza conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc mult.
Buna ziua,

In prezent sunt student, 24 ani si primesc o pensie de urmas dupa un parinte decedat. Intentionez sa infiintez un SRL la care voi fi asociatul-unic administrator dar nu si salariat.

Va rog sa ma lamuriti, voi mai primi in continuare acea pensie daca eu nu voi fi remunerat?
Ma poate ajuta cineva?
Buna seara,
Va rog respectuos daca puteti sa ma lamuriti in urmatoarea situatie:

Potrivit art. 6 din Legea nr. 31/1990, Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, pentru infracţiunile prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării actelor de terorism, cu modificările şi completările ulterioare, pentru infracţiunile prevăzute de art. 143 - 145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei sau pentru cele prevăzute de prezenta lege, cu modificările şi completările ulterioare.

Se dau urmatoarele condamnari:
* Art. 7 din Legea 39/2003 - Iniţierea sau constituirea unui grup infracţional organizat
* Art. 42 alin. 1,2 si 3 din Legea 161/2003 - Accesul, fără drept, la un sistem informatic
* Art. 46 alin. 1 lit. b din Legea 161/2003 - Procurare si transmitere ilicita de programe ori coduri informatice
* Art. 48 alin. 1 din Legea 161/2003 - Fals informatic
* Art. 49 alin. 1 din Legea 161/2003 - Frauda informatica

Ultimele doua, Art 48 si Art 49 din Legea 161/2003 scrie ca au fost abrogate de pct. 2 al art. 130, Titlul II din LEGEA nr. 187 din 24 octombrie 2012, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 757 din 12 noiembrie 2012.

Am vazut ca acolo mentioneaza nu pot fi administratori persoanele condamnate pentru infracţiunile prevăzute de Legea nr. 656/2002.

Aceste condamnari se incadreaza la legea Legea nr. 656/2002 ?

Intrebarea mea este, intrunesc conditiile pentru a putea fi administrator de firma ?
Buna ziua,

Detin o masina clasa business si intentionez sa fac transport persoane in regim de inchiriere, de exemplu, transport de la aeroport, transport dintr-un oras in altul, dintr-o tara in alta etc... Voi deschide un SRL pentru asta, am inteles ca pot folosi cod CAEN:
4932 Transporturi cu taxiuri si/sau
4939 Alte transporturi terestre de calatori n.c.a.

Insa mai departe nu cunosc care sunt conditiile, ce alte acte/autorizatii mai sunt nevoie? Ca sofer m-am gandit ca voi fi eu.
Va rog sa-mi spuneti orice alte detalii mai cunoasteti despre aceasta activitate, mi-ar place sa stiu cat mai multe.

Va multumesc