Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu angajat la domiciliu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu angajat la domiciliu

Buna seara,

Situatia e urmatoarea:

SC XNET SRL are administrator pe Larisa si angajat pe Florin pe postul de programator it.

Administratorul Larisa nu este angajat.
Florin este angajat cu contract individual de munca, 8h /zi.

Sediul social al firmei este intr-o locatie de domiciliu in baza unui ctr de comodat, unde locuieste Larisa. Nu se desfasoara nicio activitate din acea locatie si nu se platesc utilitati pe firma (internet, curent etc..)

Florin domiciliaza intr-o locatie in baza unui ctr de comodat. El fiind angajat la SC XNET SRL, lucreaza de acasa (platindu-si singur toate utilitatile, adica internetul, impozitul pe apartamentul unde sta).

Administratorul Larisa, nu are nicio activitate.

Va rog sa-mi spuneti este ceva in neregula aici?
SC XNET SRL, functioneaza conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc mult.
wagnerflorin, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspuns,

Am gasit aici un mic ghid: www.avocatnet.ro/content/art...

unde spune: In general, orice activitate poate fi desfasurata la domiciliu, daca angajatorul si salariatul sunt de acord

De ce ar fi nevoie de PFA, daca este un angajat in baza unui ctr individual de munca unde este specificat ca lucreaza de la domiciliu?

V-as ruga sa va argumentati putin mai detaliat raspunsul, si sa-mi spuneti exact pe lege/articol unde afirmati ca este neregula.
wagnerflorin, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Alte pareri va rog?