avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu angajat la domiciliu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu angajat la domiciliu

Buna seara,

Situatia e urmatoarea:

SC XNET SRL are administrator pe Larisa si angajat pe Florin pe postul de programator it.

Administratorul Larisa nu este angajat.
Florin este angajat cu contract individual de munca, 8h /zi.

Sediul social al firmei este intr-o locatie de domiciliu in baza unui ctr de comodat, unde locuieste Larisa. Nu se desfasoara nicio activitate din acea locatie si nu se platesc utilitati pe firma (internet, curent etc..)

Florin domiciliaza intr-o locatie in baza unui ctr de comodat. El fiind angajat la SC XNET SRL, lucreaza de acasa (platindu-si singur toate utilitatile, adica internetul, impozitul pe apartamentul unde sta).

Administratorul Larisa, nu are nicio activitate.

Va rog sa-mi spuneti este ceva in neregula aici?
SC XNET SRL, functioneaza conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc mult.
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
wagnerflorin, utilizator
Cel mai recent răspuns: wagnerflorin , utilizator 09:24, 1 Februarie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc mult pentru raspuns,

Am gasit aici un mic ghid: www.avocatnet.ro/content/art...

unde spune: In general, orice activitate poate fi desfasurata la domiciliu, daca angajatorul si salariatul sunt de acord

De ce ar fi nevoie de PFA, daca este un angajat in baza unui ctr individual de munca unde este specificat ca lucreaza de la domiciliu?

V-as ruga sa va argumentati putin mai detaliat raspunsul, si sa-mi spuneti exact pe lege/articol unde afirmati ca este neregula.
Ultima modificare: Marți, 31 Ianuarie 2017
wagnerflorin, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Alte pareri va rog?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit sediu firma (suprafata partiala prin ctr comodat) stef_56 stef_56 1. am impreuna cu sotia o casa de locuit si singura proprietate, intr-o comuna 2. printr-un ctr de comodat pe o suprafata de 14 mp, am decis sa fie sediul ... (vezi toată discuția)
Activitate comerciala in apartament de bloc suciu_diana suciu_diana Buna ziua, de cand cu noile reglementari privind impozitul pe spatiul rezidential/mixt, sunt destul de confuza in privinta anumitor elemente. S-au scris ... (vezi toată discuția)
Comodat sau inchiriere Badger Badger Daca la infintarea SC spatiul a fost pus la dispozitie SC printr-un contract de comodat, pt ca aceiasi SC sa se treca de la comodat la inchiriere in acelasi ... (vezi toată discuția)