avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate carmenystrate

Activitate carmenystrate

Multumesc
Multumesc
Dintr-o chirie incasata lunar de o asociatie de 20 apartamente, se pot plati factura de curent pe scara si femeia de serviciu?
Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Va multumesc frumos pentru raspuns. O duminica placuta va doresc!
Buna seara! Am implinit 55 ani in ianuarie 2016, si in luna noiembrie voi avea vechime in munca 32 ani (am terminat facultatea in 1984 si m-am angajat.
La ce varsta pot sa solicit pensionarea anticipata si ce procent de penalizare ar insemna acest lucru?
Va multumesc anticipat pentrui raspuns!
Buna seara

Avem pe scara intr-un apartament un batran singur, care sufera de dementa senila. Fiica lui vine doar cateodata seara si ii duce de mancare.cand a reusit intr-o noapte sa coboare din apartament era, facut pe el si mirosea ingrozitor. Problema noastra este ca el are in casa si aragaz si centrala si fumeaza.nu este un om care sa fie lasat singur si intr-o clipa de neglijenta poate sa provoace o nenorocire. Cui am putea sa ne adresam pentru ca degeaba am vorbit cu fiica lui si am tugat-o sa il duca la un azil, sa nu mai fie singur. Nu a facut nimic ...Batranul e singur in continuare. Stiti umva unde ne-am putea adresa?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția 2% din impozit pe venit
Va multumesc mult!
Craciun fericit!
Va rog frumos sa imi spuneti daca as putea sa dau 2% din impozitul pe venitul din anul 2012 unei persoane fizice, mai precis unui baiat de 37 de ani paralizat,care este in grija mamei lui, batrane.Vreau sa ii ghidez intr-un cont ca sa ii poata cumpara un pat, de la o firma de tehnico medicale. Multumesc anticipat pentru raspuns!
Răspuns la discuția Mosteniri
Va multumesc mult, dar ati putea sa imi explicati mai clar, adica cu termeni mai putin avocatesti?
Discuție Mosteniri
Buna seara!
Intr-o familie parintii au urmatoarele proprietati:
1 apartament pe numele tatalui
1 apartament in care mama si bunica sunt mostenitoare conform succesiunii dupa moartea bunicului
1 apartament pe numele ambilor
si urmatoarele datorii la banci
1 credit(overdraft) de 4000 lei mama
1 credit (overdraft) 2900 lei tatal
In cazul decesului copii mostenesc fireste activul si pasivul, nu? Daca nu se dezbate succesiunea, exista vreun termen de prescriere al datoriilor?Legal?