avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate

Activitate


Gabriel Alionte a scris:

Buna ziua, legea care reglementeaza pensia de mama eroina va intra in vigoare la 1 septembrie 2023.



Mulțumesc mult, pentru răspuns!
Pensie mamă eroină
Bună ziua!
S-a aprobat legea, cu pensie mamă eroină?
S-a pus în vigoare?
Am șase copii și ultimii sunt gemeni în vârstă de opt ani și cinci luni. Am vârsta de 54 de ani. Vechime în muncă cu concedii de creștere copii șapte ani +șomaje un max.19 ani.Vă mulțumesc anticipat, pentru raspuns!
Răspuns la discuția Dreptul la pensie


a scris:

Vechime totală de zece ani....zece ani și.... (servici +creștere copil+șomaj +medicale)din 1986 până în 2013 .Apoi,din 2013 până în 2020 creștere copil cu handicap/gemeni. Cei șapte ani se consideră că și cotizare contribuție la pensie?Aș putea beneficia, din 2021 de reducerea anilor, pentru șase copii născuți /având o vârstă de 52de ani, momentan.
Pe lângă faptul că sunt mamă, în creștere copil/Am și cursuri de infirmieră. M-ar putea ajuta la ceva, această diplomă?
Vă rog să-mi răspundeți mai detaliat domnii sau doamnele care sunteți cu legile in vigoare la zi!
Vă mulțumesc anticipat!

Este un /o domn/doamnă avocat, să-mi răspundeți la problema mea?
Vechime totală de zece ani....zece ani și.... (servici +creștere copil+șomaj +medicale)din 1986 până în 2013 .Apoi,din 2013 până în 2020 creștere copil cu handicap/gemeni. Cei șapte ani se consideră că și cotizare contribuție la pensie?Aș putea beneficia, din 2021 de reducerea anilor, pentru șase copii născuți /având o vârstă de 52de ani, momentan.
Pe lângă faptul că sunt mamă, în creștere copil/Am și cursuri de infirmieră. M-ar putea ajuta la ceva, această diplomă?
Vă rog să-mi răspundeți mai detaliat domnii sau doamnele care sunteți cu legile in vigoare la zi!
Vă mulțumesc anticipat!
Discuție Autorizatie
Pentru o construcție din container, mai este necesară autorizație?
Mulțumesc anticipat!
Discuție Autorizatii
Eu am scos o autorizație,pentru un fânăr, în urmă cu 11-12 ani.Vremurile au fost de așa natură, încât nu am reușit nici, cel puțin sa-l începem. Dacă aș vrea s-o reinoiesc,sau....ceva gen să nu mai mergem după proiecte.,etc,/tot ceea ce este necesar pentru autorizație.
Se poate merge ,tot prin cea anterioară doar prin reinoire?Unde merg și ce am de făcut?
Mulțumesc anticipat?




Acum o altă întrebare?
Gardul ce este construit din plasă de sârmă, pe țevi de fier și au fundație făcută, este necesară autorizație?Asemenea un solar, ce este făcut pe țevi cu fundație de beton./un 30 cm.diametru beton ,la țeavă.
Mulțumesc anticipat!
Dacă salariile s-au mărit și pensiile, indemnizațiile CCC,nu se vor mări?
Dacă fiica mea are băiețel de un an și două luni,iar ea e gravidă în patru luni și jumătate(cu cel de-al doilea)
când poate beneficia de concediul pt.cel de al doilea copil? Indemnizația ca și plată,v-a fi modificată/mai mică în comparație cu cea de la primul? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Discuție Vechime
Cei șapte ani de creștere a copilului cu handicap,se ia în considerare ca și contribuție,la vechime?
Răspuns la discuția Domeniul public
Și este corect să sepe la o distanță de 20 cm de gard și la o adâncime de circa 50-70 cm.adancime, adică sub fundația gardului? Dacă in timp se deteriorează gardul, fiind săpat lângă? Domeniul public fiind,dar totuși era necesară o aprobare de la primărie.Raspuns , vă rog! Vă mulțumesc, anticipat!