avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate alexecodec

Activitate alexecodec

Buna ziua.Locuiesc la vila cu,curte comuna,intrari separate cu un vecin.eu stau la parter,acesta la et 1.sunt aproape zilnic hartuit de acesta si amenintat cu moartea fara motive intemeiate.totul a culminat cu doua atacuri fizice la cateva zile distanta din partea acestuia,de fata cu sotia si copilul,noi aflandu ne la masa in partea mea de curte.nu am rippstat la agresiune deoarece nu cunosc legea auto apararii.i am facut doua plangeri penale.doar sotia si copilul fiind martori.cum ma pot apara legal(riposta) in caz ca ma mai agreseaza fizic din nou? Daca voi surprinde audio video momentele,se vor considera probe?Ce risc,in afara de integritatea mea fizica,in cazul in care reusesc sa il lovesc in legitima aparare si acesta in cel mai nefericit caz,moare sau necesita zile de spitalizare.Pot obtine cu un avocat,ordin de restrictie impotriva acestuia?Multumesc
Am obtinut un angajament de plata in scris din partea respectivei persoane.in caz ca nu isi respecta termenul de plata,este deajuns aceasta declaratie scrisa? Sau trebuie autentificata la notar?

Cornel Vasile a scris:

Puteti sesiza ITM-ul local sau actiona in instanta.

Ce pot face in situatia in care am lucrat pentru o cunostinta 1 luna de zile si nu vrea sa imi dea banii? Tin sa precizez ca nu am avut contract de munca.Singurele dovezi sunt situatia incasarilor,video cu locatia unde am muncit si martori care pot atesta ca am lucrat acolo.In afara de mine mai este cineva care a imprumutat respectiva persoana cu o suma mare de bani si nici acela nu si a primit banii inapoi.
Răspuns la discuția Inchiriere regim hotelier
La bloc din cate am citit este necesar acordul vecinilor...la curte cum este cazul meu..ce se intampla?

alexecodec a scris:

Buna ziua.Locuiesc intr o vila care are curtea comuna cu vecinul de deasupra mea.acesta doreste sa inchirieze in regim hotelier o parte a apartamentului sau.intrarea in curte este una singura,comuna.poate face acest lucru fara acordul meu?asta ar insemna zilnic un trafic de persoane necunoscute care ar patrunde fara acordul meu in curte.

Buna ziua.Locuiesc intr o vila care are curtea comuna cu vecinul de deasupra mea.acesta doreste sa inchirieze in regim hotelier o parte a apartamentului sau.intrarea in curte este una singura,comuna.poate face acest lucru fara acordul meu?asta ar insemna zilnic un trafic de persoane necunoscute care ar patrunde fara acordul meu in curte.
Discuție Camere video
Locuiesc la casa avand curtea comuna cu vecinul de deasupra.acesta si a montat 3 camere de supraveghere dintre care una stradala si celelalte doua in curte.
Precizez ca nu mi a cerut acordul pentru acestea.
Intrucat doresc sa am parte de intimitate, care ar fi procedura legala de desfiintare cel putin a camerei care imi supravegheaza si inregistreaza partea mea de curte si intrarea in casa.
Răspuns la discuția Abonat gsm decedat
Multumesc mult pentru raspuns

Buna ziua.Am un unchi decedat de curand care si a facut un abonament la un operator de telefonie mobila.in contract nu sunt trecute clauze care sa specifice ce se intampla in acest caz.cine plateste acel abonament daca nu mai este folosit si cum se poate rezilia acel abonament fara taxe suplimentare?este obligata vreo ruda sa ii plateasca acele taxe? Precizez ca parintii lui nu mai sunt deasemenea in viata si nici sotie nu a avut.
Discuție parcare
Buna ziua.Am o problema cu vecinul care isi parcheaza masina in dreptul portii.Locuiesc intr-o vila cu inca o persoana(vecin).Curtea este comuna.Acesta are doua masini,eu una.Parcarea se face in strada,langa trotoarul de langa casa,el ocupand ambele locuri de parcare.Am apelat la bunul sau simt ca locul din dreptul portii sa imi fie lasat liber,fara succes din pacate.Ce este de facut pe cale legala in acest sens?
Multumesc