avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legitima aparare. Locuiesc la vila cu curte comuna, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legitima aparare. Locuiesc la vila cu curte comuna, intrari separate cu ...

Buna ziua.Locuiesc la vila cu,curte comuna,intrari separate cu un vecin.eu stau la parter,acesta la et 1.sunt aproape zilnic hartuit de acesta si amenintat cu moartea fara motive intemeiate.totul a culminat cu doua atacuri fizice la cateva zile distanta din partea acestuia,de fata cu sotia si copilul,noi aflandu ne la masa in partea mea de curte.nu am rippstat la agresiune deoarece nu cunosc legea auto apararii.i am facut doua plangeri penale.doar sotia si copilul fiind martori.cum ma pot apara legal(riposta) in caz ca ma mai agreseaza fizic din nou? Daca voi surprinde audio video momentele,se vor considera probe?Ce risc,in afara de integritatea mea fizica,in cazul in care reusesc sa il lovesc in legitima aparare si acesta in cel mai nefericit caz,moare sau necesita zile de spitalizare.Pot obtine cu un avocat,ordin de restrictie impotriva acestuia?Multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:46, 19 Septembrie 2022
Pentru amenintari,aveti dreptul legal sa sesizati official autoritatile care vor dispune verificari,in cazul cand se confirma aspectele sesizate .vor dispune masuri ;legale
Nu este de preferat sa recurgeti la violenta deoarece nu puteti prevedea consecintele si riscati sa fiti dv acuzat de fapte sub incidenta penala
Daca surprindeti evenimente acestea pot fi appreciate drept dovezi
Pentru motive intemeiate puteti obtine ordin de restrictive dar datorita faptului ca sunteti vecini,disensiunile se vor acutiza ,iar daca vecinul nu are interes poate incalca ordinul si starui in actiuni impotriva dv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vecin violent mi-a lovit copilul minor PatriciaC PatriciaC Buna ziua, Intr-o seara cand venea sotul de la gradinita cu baiatul de 4,5 ani, vecinul de la etajul 3 a iesit pe usa si s-a adresat direct copilului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua intrebarea mea se refera la felul in care trebuie sa ... Angel Mariana Angel Mariana Buna ziua Intrebarea mea se refera la felul in care trebuie sa actioneze inspectorii OPC. Am incercat sa reclam la inspectoratul teritorial care este la o ... (vezi toată discuția)
Ce pot face in cazul unui vecin dubios? Edy Nedelcu Edy Nedelcu Buna seara, am un vecin dezaxat care nu are servici si care isi pazeste masina non stop din scara blocului. Eu sunt plecat de acasa 12 zile pe luna si nu odata ... (vezi toată discuția)