avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 405 soluții astăzi
Forum Activitate mttpsg

Activitate mttpsg

Buna ziua. Am o matusa care doreste sa imi cedeze apartamentul si s-o ajut pe perioada vietii, Nu vrea musai un contract de intertinere, dar eu cred ca asa ar fi corect. Dansa e o persoana foarte buna si nu are intentia sa profite , nici noi.
Mi s-a spus ca ar fi indicat vanzare cu drept de abitatie viagera.
Iar contract de intretinere separat, Dar mi s-a spus ca trebuie convocat cineva de la autoritati. Este o procedura complicata ? Mi s-a mai spus ca nu as mai avea dreptul sa o internez intr-un azil. In niciun caz nu am aceasta intentie, dar stiu pe cineva din familie care a mers acolo de bunavoie, ambii soti , si s-a dovedit o solutie foarte buna. Deci doar intr-un caz super-extrem de Alzheimer in care trebuie sa stai langa persoana non-stop sa zic, dar Doamne ajuta sa nu fie cazul. Insa ne macina aceasta conditie, asa e? Adica e specificat clar ca nu ai voie sa internezi persaoana intretinuta sau se poate in cazuri extreme ?
Se poate totusi un act de instrainare in scopul intretinerii sau nu se mai face ?
Multumesc.
Buna ziua, Am cumparat un teren de casa . Este la un drum judetean. intre sosea si gardurile curtilor sunt cam 3 metri iar primaria a amenajat sant din beton turnat frumos. Celor care aveau case le-a amenajat podete, toate sunt la fel.
Intrebarile mele sunt:
1. ca sa amenajez un podet asemanator , ca sa intru in curte cu masina , sunt necesare aprobari de la primarie ?
2. as putea sa construiesc un podet temporar (sa zicem din teava sau alt profil laminat) , iar cand fac autorizatia de construire casa sa includ si pe cea pentru podet ?

Multumesc.
Buna ziua. am urmatoarele nelamuriri:
1. dar daca firma a folosit softul doar intern, nu l-a inregistrat, nu exista specificat nicaieri ca acel soft a fost creat de acel angajat, nu exista niciun contract referitor la acel soft, atunci respectivul programator poate sa isi inregistreze softul pe numele lui ? nu ma leg daca-l mai foloseste sau nu firma. desi aici ar putea sa apara intrebarea: daca programatorul poate sa il inregistreze ca fiind al lui, atunci firma ar trebui sa ii plateasca daca vrea sa mai foloseasca softul ?
2. daca softul ramane al firmei, dar angajatul mai face ceva modificari la cum arata, poate sa il inregistreze si el ? e vorba de ceva general, de exemplu program de contorizat angajatii unei firme, nu vreo descoperire noua.
Multumesc!