Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare apartament pentru intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare apartament pentru intretinere

Buna ziua. Am o matusa care doreste sa imi cedeze apartamentul si s-o ajut pe perioada vietii, Nu vrea musai un contract de intertinere, dar eu cred ca asa ar fi corect. Dansa e o persoana foarte buna si nu are intentia sa profite , nici noi.
Mi s-a spus ca ar fi indicat vanzare cu drept de abitatie viagera.
Iar contract de intretinere separat, Dar mi s-a spus ca trebuie convocat cineva de la autoritati. Este o procedura complicata ? Mi s-a mai spus ca nu as mai avea dreptul sa o internez intr-un azil. In niciun caz nu am aceasta intentie, dar stiu pe cineva din familie care a mers acolo de bunavoie, ambii soti , si s-a dovedit o solutie foarte buna. Deci doar intr-un caz super-extrem de Alzheimer in care trebuie sa stai langa persoana non-stop sa zic, dar Doamne ajuta sa nu fie cazul. Insa ne macina aceasta conditie, asa e? Adica e specificat clar ca nu ai voie sa internezi persaoana intretinuta sau se poate in cazuri extreme ?
Se poate totusi un act de instrainare in scopul intretinerii sau nu se mai face ?
Multumesc.
mttpsg, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Mi s-a spus ca ar fi indicat vanzare cu drept de abitatie viagera.
Iar contract de intretinere separat, Dar mi s-a spus ca trebuie convocat cineva de la autoritati

Oare cine v-a zis asa ceva ?

Contractul e de intretinere cu clauza de uzufruct sau de abitatie, adica in schimbul intretinerii, femeia va da casa.
reprezentant de la dgaspc o asista, daca ea cere, altfel, nu.

Mai aveti la indemna si contractul de renta viagera, adica sa ii dati o suma lunar in schimul casei pe perioada cat traieste, asta insemnand ca nu va fi musai sa o ingrijiti dvs personal, ci puteti contribui la plata caminului sau plati pe cineva pt a o ingriji

Oricum, la cat costa un loc la camin, cu acei bani platiti pe cineva sa o ingrijeasca as aca lejer puteti semna un contract de intretinere in care isi pastreaza si drept de uzufruct.

Ce trebuie sa stiti ca daca apar neintelegeri si nu mai vreti sa o ingrijiti, va da in judecata si pierdeti ( daca veti pierde) casa si se iroseste tot efortul depus pana la acea data.
mttpsg a scris:
Adica e specificat clar că...

Depinde ce anume veți specifica dvs. clar în contractul pe care îl veți semna.

Art. 2.257. NCC
(2) Debitorul este obligat în special să asigure creditorului hrană, îmbrăcăminte, încălţăminte, menaj, precum şi folosinţa unei locuinţe corespunzătoare. Întreţinerea cuprinde, de asemenea, îngrijirile şi cheltuielile necesare în caz de boală.

Textul conține enumerarea unor elemente componente ale obligației de întreținere. Cu acordul părților, ele pot fi restrânse, extinse, mai clar specificate etc.

Persoana vârstnică este asistată, la cererea acesteia sau din oficiu, după caz, de un reprezentant al autorităţii tutelare, în vederea încheierii oricărui act translativ de proprietate, având ca obiect bunuri proprii, în scopul întreţinerii şi îngrijirii sale. (art. 30 alin 2 din Legea 17/2000)
romascanu, moderator