avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate Desperados

Activitate Desperados

Bună seara.Revin din nou cu povestea mea.8 ani de divorț.Eu m am recăsătorit din care o fetita.Fostul la fel( și el un copil).Minora care este din prima căsătorie a hotărât după 8 ani de zile de creștere și sacrificii sa rămână la tata.El a facut tot posibilul sa ducă minora la Judecătorie sa comunice ca vrea sa locuiască la tata.Uite asa ea locuiește la el și eu plătesc pensie alimentara.M-am mutat între timp în străinătate. În România am cedat apartamentul în favoarea fostului doar ca să ma lase sa trăiesc linistita fără chemări în judecata și procese.Iar la final m-a lăsat și fără copil. Eu ii trimit pachete,banuti și vorbesc foarte mult cu ea.Insa tot timpul simt ca ea ae vrea mai mult.Sa vina în vacante la mine,însă face tot timpul cum spune tata ei numai cu mine nu este deacord în mai multe condiții.In concluzie,simt ca fata nu prea mai "trage "asa cu mine.Ma doare mult acest lucru.Oare când o sa crească mai mare o sa facă la fel,sau o sa se mai trezeasaca un pic la realitate.Daca eu nu ii scriu 2 zile ea nici atât.As dori totuși mai multa atenție din partea ei.A mai trecut cineva prin aceasta perioada?
Bună ziua,despărțită de 7 ani,domiciliul copilului la.mine,de 7 ani numai prin procese cu fostul, ca vrea fata,în tot acest timp copilul tinde mai mult la el,la mine mai face teme,ii explic ca trebuie sa-și strângă hainele,etc, nu știu ce se intampla acasa la el de copilul vrea la el.El și-a refăcut viata are și un copil,la fel și eu.Am decis sa vin în afara sa pot sa mi fac un rost.In tara nu reușeam,stăteam în chirie iar cheltuielile erau mari,nu mai zic ca fostul a rămas în apartamentul cumpărat prin banca,deci slabe sansa sa mi mai pot lua unul.Copilul a vrut sa stea la tata,am căzut de acord cu fostul sa rămână la el și sa nu mai plătească pensie alimentara.Bineinteles ca ii trimit mereu banuti și merg acasă la 3 luni sa o vad.I-am spus ca vreau sa o aduc aici,nici sa nu audă.Am încercat sa I explic ca o aduc în vacanta,nici atata.Motive ca nu-i place sa meargă cu avionul, ca ea nu are ce face vizita aici,ba ca ea dorește în vacanta sa meargă cu taicasu nu cu mine.Pentru mine este dureros auzind aceste lucruri,mai ales știind ca și dorea enorm sa vina în vacante la mine.Intrebarea mea este:acest copil este influențat?este normal sa mi spună aceste lucruri?Îmi răspunde și urat uneori când vorbesc cu ea,mai am vreo sansa sa își schimbe atitudinea?
Chiar dacă permisul nu e la ei,și trece timpul, tot se ia în calcul?
Bună ziua. Acum jumătate de an am avut permisul suspendat,am făcut recurs la aceasta decizie la judecătorie,am.pierdut bineînțeles,acum aștept acea decizie sa pot preda permisul la.politie,însă din luna mai nu a mai ajuns.Pot circula și acum?având în vedere situația?cum sa procedez,multumesc
Bună ziua,ma poate ajuta cineva la aceasta soluție?mulțumesc!
Admite în parte acţiunea principală. Respinge cerere reconvenţională. Obligă pârâtul-reclamant să contribuie la cheltuielile de creştere a minorei OEB(născută la data de ) după cum urmează: -cu o sumă reprezentând 25% din veniturile nete realizate lunar cu caracter de continuitate,dar nu mai puţin de 25% din venitul minim net pe economia naţională,începând cu data promovării prezentei acţiuni(16 septembrie 2020) până la data de 16 ianuarie 2021); -cu o sumă reprezentând 16,6% din veniturile nete realizate lunar cu caracter de continuitate, dar nu mai puţin de 16,6% din venitul minim net pe economia naţională, începând cu data de 16 ianuarie 2021 până la majoratul minorei. Sistează efectele sentin?ei civile nr.3752/ 2016 a Judecătoriei Bacău cu privire la obligaţia de întreţinere stabilită în sarcina pârâtului-reclamant. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare; cererea de apel, se va depune la Judecătoria x
Discuție Prescriptie
Bună ziua,în anul 2017 luna octombrie am făcut un contract de abonament cablu.In 2018 am fost nevoita sa schimb domiciliu în alt județ,în 2019 s ar fi trimis o somație la acea adresa,atașată la dosar,si încă una în 2020(nu este atașată la dosar) acum am primit citație la judecătorie.Ar fi prescrisa aceasta datorie?știu ca I termen de 3 ani,dar 3 ani de când am făcut contractul sau de la ultima zi de plata a ultimei facturi,multumesc!
În acel document de la notar scrie ca nu am nici o pretenție la nimic,și el este și va rămâne singurul proprietar,a fost el cu acel document și la OCPI unde m a scos și de acolo
Bună ziua,am o întrebare.Apartament cumpărat prin prima casa,eu coproprietar fostul sot proprietar,el a rămas în apartament plătind ratele în continuare.Noi am fost la un notar acum 2 ani ,mi a dat o suma foarte mica ca să zică el ca ma scoate din credit.Am fost "pacalita" ca să zic asa.Stiu ca In contractul bancar sunt în continuare codebitori și daca el nu va plăti ratele eu voi fi executata silit.Am vorbit cu fostul și acum cica ar fi fost la banca sa ducă 2 persoane sa vadă dacă sunt lizibile să pot ieși eu din acel contract.Intrebarea mea este.Daca nu voi reuși sa ies din credit pana la sfârșitului contractului în 2035,va fi și acel moment când se va termina perioada contractuala,voi fi chemata să dau semnătura pentru ca se termina perioada,va rămâne el unicul proprietar?sau voi rămâne și eu?
Problema mea este c am asa:divorțați din 2016,apartament prin prima casa cumpărat din 2010 fostul fiind proprietar eu coproprietar.El a ramas acolo cu iubita,iar eu tocmai acum am deschis proces de partaj în care nu doresc nici un ban de la el,doar sa fiu scoasa din credit,am vreo sansa?menționez ca el plateste ratele
Buna ziua,cand se face o ancheta psihosociala privind un proces pe rol având ca obiect stabilire domiciliu minor,cine plateste?paratul sau reclamantul?adică cel care cere aceasta ancheta?