Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,am o întrebare.Apartament cumpărat prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,am o întrebare.Apartament cumpărat prin prima casa,eu ...

Bună ziua,am o întrebare.Apartament cumpărat prin prima casa,eu coproprietar fostul sot proprietar,el a rămas în apartament plătind ratele în continuare.Noi am fost la un notar acum 2 ani ,mi a dat o suma foarte mica ca să zică el ca ma scoate din credit.Am fost "pacalita" ca să zic asa.Stiu ca In contractul bancar sunt în continuare codebitori și daca el nu va plăti ratele eu voi fi executata silit.Am vorbit cu fostul și acum cica ar fi fost la banca sa ducă 2 persoane sa vadă dacă sunt lizibile să pot ieși eu din acel contract.Intrebarea mea este.Daca nu voi reuși sa ies din credit pana la sfârșitului contractului în 2035,va fi și acel moment când se va termina perioada contractuala,voi fi chemata să dau semnătura pentru ca se termina perioada,va rămâne el unicul proprietar?sau voi rămâne și eu?
Buna ziua, depinde ce acte ati incheiat cu sotul dvs. si la ce ati renuntat/v-ati obligat prin respectivele docuemnte semnate de dvs. In principiu, banca trebuie sa isi dea acordul cu privire la modificarile contractuale indiferent de ceea ce v-ati inteles dvs. cu fostul sot. Va recomand sa mergeti cu toate docuementele la un avocat care sa le analizeze si sa va spuna in ce situatie va gasiti pentru a nu va trezi in situatia ca ramaneti obligata fata de plata creditului bancar.
În acel document de la notar scrie ca nu am nici o pretenție la nimic,și el este și va rămâne singurul proprietar,a fost el cu acel document și la OCPI unde m a scos și de acolo