avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Fane_S

Activitate Fane_S

Buna ziua ! As dori sa va intreb , ce as putea face in cazul meu , in legatura cu vizita copilului meu , pe care nu mi-l lasa fosta sotie , eu avand drept de vizite prin hotarare judecatoreasca si nu mi se respecta acest drept deloc, in 6 luni mi-a lasat fetita doar un weekend , eu avand dreptul la vizita 2 weekenduri pe luna . As dori sa imi spuneti care ar fi pasii care trebuie sa ii urmez pentru a-mi capata drepturile care mi se cuvin . Specific ca fosta sotie mi-a violat domiciliul , facand scandal in fata copilului de multe ori , fara nici o retinere , avand si o plangere la politie , iar in seara de Inviere a intrat abuziv in cabana unde eram cu prietenii si copii lor , tipand , facand scandal in fata tuturor si vrand sa ia fetita acasa , fara voia ei ,in conditiile in care eu aveam drepturile legale de a fi cele 2 zile de Paste cu mine .Fetita a refuzat sa mearga acasa cu mama ei , ramanand cu mine si ceilalti copii .Am facut o plangere la Parchet si urmeaza sa primesc un raspuns. Fosta sotie influenteaza negativ fetita noastra impotriva mea , cu minciuni , fiind debusolata in momentul de fata .Custodia fetitei este comuna , iar domiciliul este stabilit la mama . Nu mi-am vazut fetita de 10 zile si mi-e tare dor de ea . Mi s-a spus de la Parchet ca daca in mod repetat nu va respecta programul de vizita , fosta sotie e pasibila de inchisoare de la 1 la 3 ani si decaderea din drepturile parintesti . Va rog sa imi dati un raspuns ,pentru a stii ce trebuie sa fac in acest sens . Va multumesc frumos . Va doresc o zi buna
Răspuns la discuția Partajul bunurilor comune
Va multumesc mul! O zi buna.
Buna ziua.Am divortat de sotia mea acum 4 luni, iar acum urmeaza partajul.Apartamentul este proprietatea mea dinaintea casatoriei. Fosta sotie nu mai doreste jumatate din lucruri si vrea bani in contul acestora.E posibil sa ma poata obliga la plati in contul lucrurilor? Eu neavand bani, sunt dispus sa ii dau bunurile ei dinaintea casatoriei,cat si jumatate din lucrurile dobandite impreuna si jumatate din valoarea autoturismului. Este posibil legal,in instanta sa ceara bani in contul lucrurilor? Mentionez ca eu doresc partajul pe cale amiabila.Daca nu e de acord,trebuie sa cheme un evaluator al lucrurilor? Si cine e obligat sa-l plateasca? Va multumesc! O zi buna.