avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate Nico_Nicoleta

Activitate Nico_Nicoleta

Răspuns la discuția Violenta domestica
Depuneti o plangere la politie si obtineti un ordin de protectie. Intre timp puteti depune actele pentru divort
In cursul lunii mai, nasul de botez s-a aftat in spital uterior decedand. Eu cu inca 4 persoane am patruns in apartamentul acestuia cu intentia de ai cauta haine si ai duce la spital. Dupa ce a decedat familia acestuia a venit din America a locuit la apartamentul decedatului iar acum ne-am trezit ca suntem contactati de un avocat care ii reprezinta pe fosta sotie a defunctului si care aceasta sustine ca defunctul a venit din America cu suma de 10000 dolari, bani care nu se mai gasesc. Va intreb de ce infractiune putem fi acuzati? Putem fi acuzati pt furt? Multumesc
Nimeni nu ar avea de obiectat daca mancarea ar fi buna, si nu te-ar insela (fura mai exact). Ca practic, in ziua nuntii nu pot sta dupa el sa vad cata cafea si bautura serveste invitatiilor, iar mancarea...lasa de dorit. De aceea banuiesc, isi permite sa faca el conditiile
Exista variante de salii, singura problema este ca aceste sali nu sunt disponibile. Astfel de rezervari se fac cu cel putin un an inainte. Noi am primit asigurari, verbale doar, ca el va finaliza sala, sala care momentan nu are nici fundatie .Daca nu imi convin meniurile pierd suma de 1000 euro.
Nu stiu unde sa ma adresez, carei institutii, totusi ma gandesc ca el nu poate impune asemenea conditii.
Răspuns la discuția Pierdere Pasaport
Trebuie s declarati pasaportul pierdut, altfel riscati ca altcineva sa se foloseasca de identitatea dumneavoastra. Pierderea pasaportului o declarati la Serviciul Pasapoarte din localitatea de domiciliu, sau resedinta de judet.
Ba da chiar este, din pacate
Răspuns la discuția Certificat de nastere romanesc
Sper sa nu te induc in eroare, insa din cate stiu, daca ai certificatul de nestere emis de autoritatile din Belgia, primul lucru este sa iti traduci acel act la un traducator autorizat, dupa care sa mergi la Primaria de pe raza de domiciliu, mai exact la Stare Civila avand asupra ta actul de identitate al tau si al concubinului, precum si traducerea si originalul certificatului de nastere pentru ati inregistra fetita, ulterior a i se elibera un certificat de nastere romanesc.
Buna ziua. Anul acesta intentionez sa ma casatoresc. Localul in care va avea loc evenimentul este un balon care are ca si destinatie teren de fotbal. Patronul, intentioneaza sa construiasca pe acel teren o sala pt evenimente. Problema este ca imi cere de pe acum ( nu doar mie ci si celorlalte cupluri care si-au programat nunta anul acesta) suma de 1000.euro, bani pe care noi sa ii dam ca el sa se poata apuca de constructie. Deasemenea, acest domn, nu imi da lista cu meniurile motivand ca doar dupa ce ii platesc acea suma, pe care el o defineste ca fiind avansul, imi va pune la dispozitie meniurile care se vor servii la nunta. Rog cei in cunostiinta de cauza, sa ma indrume ce e de facut, daca este indreptatit acest domn sa ne ceara bani inainte pe o sala care nu exista efectv nici fundatia nu o are, iar contractul pe care il vom semna unde se inregistreaza, si totodata daca acest domn are dreptul ca inainte cu 2 saptamani de nunta sa imi ceara banii pe jumatate fintre meniuri.