avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Activitate Ursaandreea2017

Activitate Ursaandreea2017

Buna seara,cine vrea si ma poate ajuta cu un raspuns...
In anul 2014 am depus dosarul pt terenul tineri casatoriti ....am primit o scrisoare ca s-a luat in vedere cererea noastra...am mers in 2015 in vara,mi s-a spus ca sa asteptam pana in toamna....in2016 am mers din nou la primarie ,spuneau ca nu au fonduri...in2016 s-au casatorit altii doi tineri si au primit teren pt ca au avut cunostinte...in 2017 am auzit si noi si am mers din nou la primarie ni s-a spus ca nu au fonduri...si tot asa...suntem in 2018 acum ce o sa mai zica? Intrebarea mea este: unde as putea sa merg sa ma interesez mai concret de chestia asta sau sa depun o plangere sa se faca totusi ceva....noi taxe si impozite platim dar drepturile noastre unde sunt?
Buna seara,cine vrea si ma poate ajuta cu un raspuns...
In anul 2014 am depus dosarul pt terenul tineri casatoriti ....am primit o scrisoare ca s-a luat in vedere cererea noastra...am mers in 2015 in vara,mi s-a spus ca sa asteptam pana in toamna....in2016 am mers din nou la primarie ,spuneau ca nu au fonduri...in2016 s-au casatorit altii doi tineri si au primit teren pt ca au avut cunostinte...in 2017 am auzit si noi si am mers din nou la primarie ni s-a spus ca nu au fonduri...si tot asa...suntem in 2018 acum ce o sa mai zica? Intrebarea mea este: unde as putea sa merg sa ma interesez mai concret de chestia asta sau sa depun o plangere sa se faca totusi ceva....noi taxe si impozite platim dar drepturile noastre unde sunt?
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu o problema destul de serioasa.intr-o zi a trecut pe la mine un barbat care locuieste in acelasi sat cu mine cu o afacere sa spun asa,imi propusese sa fiu administratora pt o balta de pescuit ce o detine..a zis sa facem acte si sa fim proprietari amandoi.eu sunt o femeie in varsta de 51 de ani iar el este un pic mai in varsta....eu i-am zis ca prima data vreau sa vad actele si sa facem la notar tot ce trebuie si doar dupa aceea ma duc la balta sa lucrez si eu acolo.s-a enervat si a plecat ,nu am mai tinut legatura,dupa un timp a venit din nou tot cu aceiasi propunere plus sa ma las de la actualul loc de munca si sa merg sambata si duminica la balta si imi da 100 lei pe zi..am zis ca bine dar totul sa fie strict profesional nu vreau sa ii fiu nevasta.el a zis ca bine dar a inceput sa isi faca iluzii sa vina des la mine ,toti banii care ii avea ii tinea intr-o caseta si i-a adus la mine sa fie cica in siguranta si a zis ca de fiecare data cand am nevoie sa imi iau de acolo.cred ca in total am luat 300 lei fara sa il intreb chiar cand aveam nevoie...si ii ziceam dupa aceea .m-am operat la ochi si m-a ajutat cu 1200 lei.am a inceput sa traga de mime sa ne culcam impreuna,eu i-am zis ca nu vreau,m-a pleznit a plecat si de atunci ma ameninta ce imi da foc la casa nu mai pot veni schimbul doi de la lucru ,stau cu frica in san ca imi poate face orice mai ales ca sunt singura. Vreau sa specific,ca am inregistrari telefonice in care recunoaste ca m-a lovit,ca m-a ajutat ,ca imi da foc la casa,si multe amenintari.va rog sa imi spuneti daca el m-a ajutat cu banii acestia si a zis ca nu ii trebuie inapoi ca sunt ajutor din partea lui ...iar acum dupa ce a vazut ca nu vreau o relatie cu el ma ameninta...eu trebuie sa ii dau bani inapoi sau nu are ce sa imi faca pentru ca nu are acte doveditoare si s-a folosit de mine...pt banii aceia am mers la balta am stat cu pescarii ,am facut dulceata pt el ,i-am spalat haine...va rog sa ma ajutati
Buna ziua ,cum sa procedez daca am depus intampinarea dar cand a fost termenul pentru judecata am plecat din tara si nu m-am putut prezenta,am. Primit astazi citatie cum ca in intampinare am recunoscut ca detin acel vehicul. ..dar nu zice si ca l-am dat mai departe si doamna a stiut cand am vandut-o eu ce ar trebui sa fac nu mai inteleg nimic...multumesc
Deci primul lucru care ar trebui sa il fac,ar fi sa merg la judecatorie si sa spun si eu parerea mea,vreau sa merg doar pe baza adevarului pentru ca doamna minte ,eu as putea sa dovedesc,cu apelurile de la orange cand am sunat-o si ce a zis ea daca se poate,si dupa ce am primit citatia am sunat-o si am inregistrat apelul,iar acolo dansa o data zice ca ea ne-a sunat pe noi si dupa cateva minute zice ca: eu ce sa fac fata lui dumnezeu ,voi ma-ti sunat cand eram la lucru....nu am mai trecut prin asa cv si e un pic ,cam greu sa inteleg ce trebuie sa fac....
Răspuns la discuția Prenatal pentru doar 6 luni
Da ,normal asa ar trebui,depinde de criteriile firmei unde esti angajat...
Buna ziua ,parerea mea este ca da,puteti face acest lucru si ca ar trebui sa va revina dvs mostenirea daca sunteti singurul mostenitor.
Buna ziua,in mai 2016 am cumparat o masina de la o femeie care a pus anunt pe internet.am fost cu doi vecini la negociere si am ajuns la suma de 1800 de lei.Am facut asigurarea pe numele dansei deoarece a fost de acord sa ramana masina pe numele ei.nu am facut nici un act vanzare -cumparare sau alt tip.urma sa facem actele am sunat-o de vreo 4 ori aceasta a zis ba ca nu are timp ba sa mai asteptam sa se schimbe nu stiu ce legi.
In luna noiembre 2016 am strans niste bani sa luam alta masina.am sunat-o si i-am zis ca vrem sa o vindem ,ea a zis ca sa facem ce vrem,seara cand am fost dupa masina in timisoara am sunat-o sa ii zicem iar dansa a inceput ca faca isterii ca o radiaza ca una ca alta.i-am dat nr de contact al baiatului sa tina legatura cu el.in 12 martie 2017 primesc citatie de la judecatorie...acolo dansa declara niste minciuni colosale...a zis ca am luat masina de la ea in august 2015 pe cand noi am luato in mai 2016 ,zice ca ea ne-a sunat sa inscriem masina si noi cica ne- am plans ca nu avem bani pe cand defapt noi o sunam pe ea,ea zice ca are probe:doi martori :acestia unul fiind la balcon si unul a trecut doar pe acolo,inscrisuri:noi nu avem nici un act cu dansa iar singurii martori sunt doi vecini care au fost cu noi la negociere.va rog daca imi puteti da cateva informatii despre acest caz. ,ce ar trebui sa facem noi.din cate stiu ce zicea ea se clasifica la merturie mincinoasa si pot cere daune morale .sotul meu are probleme cu tensiunea si va dati seama cum s-a simtit cand a vazut acuzatiile.iar eu am inceput pur si simplu sa tremur din cauza inimii.daca am gresit cu ceva da ne acceptam pedeapsa dar o data ce dansa minte nu mi se pare cv normal.multumesc