avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina041980@yahoo.com

Activitate Cristina041980@yahoo.com

Multumesc pentru sfat .
Multumesc pentru raspuns ....Ma puteti ajuta ? .Mai exact vreau sa daram acoperișul vechi al unei case ,sa fac stalpi si sa fac masarda.
Dacă vreau sa torn placa si sa renovez acoperis am nevoie de aprobare?
Locuiesc cu parinti in aceasi casa ,tata a decedat ,dupa succesiune mama a primit 1/2 si eu si sora restul .Cu sora am stabilit o suma pentru a o despagubi .Ce acte pot face pentru a intra in posesia casei ?Mentionez ca mama imi lasa cota ei cu clauza de intretinere.Daca mama mai detine ca mostenire o parte din alta casa trebui sa renunte si la acea mostenire ?Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare mostenire
Multumesc
Răspuns la discuția Renuntare mostenire
Eu intreb daca se poate face partajul ?Da sora mea vrea sa renunte la casa si eu sa o drspagubesc.
Răspuns la discuția Renuntare mostenire
Multumesc pentru raspuns ...Nu stiu daca fac partajul am nevoie de cadastru sau de intabulare este scump ...
Răspuns la discuția Renuntare mostenire
Multumesc pentru raspuns pe scurt; tata a decedat acum 3 ani dupa succesiune mama eu si sora am primi cota fiecare .Mama vrea sa imi lase mie partea ei si nu stiu cum sa procedez ,sora vrea sa renunte la partea eie dupa tata si eu sa o despagubesc .La notar a zis ca trebui sa fac cadastru si intabulare ......multumesc
Răspuns la discuția Renuntare mostenire
Multumesc pt raspuns
Ca urmate a desului tatalui meu eu mamasi sota suntem mostenitoare a facut succesiunes si fiecare am primit cota parte .Acum mama vrea sa imi doneze mie cu clauza .Partea sorei cum este mai bine sa procedez .Ea nvrea sa renunte in favoarea unei mici sume de bani.Trebui sa fac cadastru si intabulare su cum pot face ....