avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare mostenire

Ca urmate a desului tatalui meu eu mamasi sota suntem mostenitoare a facut succesiunes si fiecare am primit cota parte .Acum mama vrea sa imi doneze mie cu clauza .Partea sorei cum este mai bine sa procedez .Ea nvrea sa renunte in favoarea unei mici sume de bani.Trebui sa fac cadastru si intabulare su cum pot face ....
Cel mai recent răspuns: Cristina041980@yahoo.com , utilizator 23:24, 25 Aprilie 2017
Buna seara,
Din cate inteleg din scrierea dumneavoastra ciudata, ati dezbatut succesiunea de pe urma tatalui iar mama doreste sa va dea dumneavoastra partea ei.
Poate sa va dea partea dansei fie prin contract de vanzare cumparare fie prin contract de donatie.
Dupa ce deveniti proprietara si pe partea mamei sau si inainte, puteti sa formulati o actiune in instanta, in temeiul art. 1143 C.Civ
Starea de indiviziune
(1) Nimeni nu poate fi obligat a rămâne în indiviziune. Moştenitorul poate cere oricând ieşirea din indiviziune, chiar şi atunci când există convenţii sau clauze testamentare care prevăd altfel.
(2) Dispoziţiile art. 669-686 se aplică şi partajului succesoral în măsura în care nu sunt incompatibile cu acesta.
Solicitati iesirea din indiviziune prin atribuirea catre dumneavoastra a imobilului in materialitate si cu obligatia sa platiti sulta argumentand cu prevederile art. 987 Cod procedura civila
Criteriile partajului
La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia din masa bunurilor de împărţit, natura bunurilor, domiciliul şi ocupaţia părţilor, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărţeala, au făcut construcţii sau îmbunătăţiri cu acordul celorlalţi coproprietari sau altele asemenea.
In acest fel dumneavoastra ramaneti cu TOT imobilul si surorii ii dati sulta stabilita de expert.

Ultima modificare: Vineri, 21 Aprilie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Se poate face partaj succesoral dar nu e clar daca e bine sa faceti.
Daca ea nu vrea bani va veti judeca.
Mie imi pare ca vrea sora sa primeasca o suma in schimbul cotei ei
Faceti partajul la notar daca va intelegeti, acolo aflati ce acte va sunt necesare.
Cadastrul il faceti pe tot imobilul.
Notarul se va ocupa de intabulare dupa incheierea tranzactiei.
Dacă vreți să vă încurcații viitorul, faceți donație.
Dacă vreți să dați și statului ceva (impozit), faceți vânzare.

Mai bun mi se pare un act de partaj.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Aprilie 2017
romascanu, moderator
Acum si cel putin deocamdata, nu se mai plateste impozit pe tranzactie la vanzare pt imobile de valoare mai mica de 100 mii de euro.

Problema e ca nu puteti incheia un act de vanzare cat nu dati si bani pe acea cota.
Ce clauza mai exact ?
Daca va hotarati sa faceti donatie, sora sa consimta la instrainare.
Puteti face un act de partaj cu ambele persoane in aceasi tranzactie. Ati avea un singur cost.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Aprilie 2017
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Instrainare drept proprietate obtinut prin mostenire ralume78 ralume78 Buna ziua, In urma cu 10 ani in urma decesului tatalui meu am dezbatut mostenirea pentru casa, in urma careia am obtinut eu, mama si sora mea o cota parte, ... (vezi toată discuția)
Tata vrea să renunțe la cota lui de moștenire în favoarea noastră, a copiilor. cum se poate împărți ulterior apartamentul? cataleata cataleata Buna ziua, Am un frate cu care am mostenit un apartament cu 2 camere,tata are 75% din el ,iar noi fratii restul.Eu am un contract de credit cu suma de 16000 ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor anstr anstr Buna ziua! As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema.Detin impreuna cu sora mea un certificat de mostenitor ca urmare a dezbaterii succesiunii de pe urma ... (vezi toată discuția)