avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate pante

Activitate pante

Buna seara, Dl Grecu,
M-ar interesa si pe mine aceste documente pentru discutia pe care o avem cu firma de repartitoare. Nu am reusit sa le gasesc pe forum,nu stiu daca le-ati postat, sau in ce conditii le pot obtine de la Dvs,
Cu multumiri anticipate,
Buna dimineata,
nu vreau sa fiu marul discordiei dintre cei doi moderatori, pe care ii apreciez foarte mult, dar .... cand doi se cearta al treilea castiga,deci, la intrebarile mele , din discutia dintre dvs, am inteles urmatoarele:
- factura din lista precedenta , achitata in cursul lunii la sfarsitul careia fac balanta , o trec in activ, la facturi restante platite, este corect? pentru a justifica banii platiti.
- factura din lista afisata in luna curenta, ramasa neachitata, o trec in Pasiv, la furnizori neachitati
- cu dobanzile de la depozitele bancare, am inteles si nu mai repet.Depozitele provin din Fond rulment si de aceea am spus ca dobanda trebuie impartita oamenilor, asa s-a procedat la noi.
- despre fond de reparatii, la noi in asociatie, intai s-au strans banii , prin chitante inregistrate in registru de casa ( sold casa din care fond reparatii) si cresterea corespunzatoare in Pasiv a fondului de reparatii. In momentul executarii lucrarii , trec in activ suma la Alte cheltuieli si scaderea in paralel a Fondului de reparatii din Pasiv.
In Balanta la restante proprietari, din Activ, am trecut numai restantele de intretinere, fara fonduri. Pentru fonduri sunt registrele respective si registrul de casa pentru chitantele corespunzatoare.
Eu va multumesc inca odata pentru informatiile primite si revin cu rugamintea daca este ceva gresit in cele mentionate mai sus, sa -mi comunicati. poate sunt de folos si altora.
Multe multumiri celor doi moderatori
Domnule Adrian, multumesc pentru raspuns,incerc sa fiu mai concisa,
1- am inteles cu pasiv furnizori unde se trec facurile repartizate si neachitate
2- unde intra in balanta factura repartizata pe luna precedenta, si achitata in luna curenta, la care fac balanta la sfarsit. Suma ei am inregistrat-o in registrul de casa la platile efective din luna curenta.
3. De asemenea dobanzile la depozitele banca este corect sa fie trecute in pasiv, deoarece ele normal erau repartizate oamenilor?
Va rog sa ma scuzati pentru insistenta, dar cel mai neclar imi este cu punctul 2.

Daca mai aveti un sfat, m-ati ajuta foarte mult, deoarece sunt sigura de corectitudinea inregistrarile tuturor cheltuielilor, platilor etc din registrul de casa ,
Multumesc mult
Cu ceva timp in urma, radet a emis doua facturi pentru plata in aceeasi luna calendaristica, de ex. pentru decembrie si ianuarie. Acestea au fost prinse drept cheltuieli pe lista de Ianuarie. In acest fel s-a ajuns la situatia ca In lista de intretinere afisata pentru luna fabruarie sa fie prinsa factura pe luna februarie neachitata. Toate celelalte facturi din lista de intretinere fabruarie sunt pentru luna ianuarie si sunt platite, in februarie, pana la sfarsitul lunii.

Daca m-a inteles cineva, va rog, cum rezolv capitolul Activ-Plati din balanta.Unde prind cele facturi radet ianuarie si februarie in balanta.
Cu multe multumiri,
Răspuns la discuția Pensie anticipata
Multumesc
Buna seara,
Pe baza urmatoarelor date: barbat, nascut la 5 august 1951, cu data angajarii in octombrie 1971, stagiu militar intre anii iunie 1972-nov 1973, somaj 6 luni in cursul anului1991, grupa I de munca 3 ani si 11 luni, grupa 2 : 1 an, 6 luni, ( ambele inainte de 1989), lucrez si in prezent , as dori daca ma poate ajuta cineva cu raspunsurile pentru:
reducerea varstei de pensionare si stagiile suplimentare datorate grupelor de munca si data pentru o posibila pensie anticipata,
Cu multe multumiri,
Răspuns la discuția HG 609/2007
multumesc si dvs.
Răspuns la discuția HG 609/2007
multumesc
Discuție HG 609/2007
Va rog, daca stie cineva daca aceasta HG /2007 cu privire la obligativitatea montarii repartitoarelor de caldura pana la 30 septembrie 2009, mai este valabila ?
multumesc,
Răspuns la discuția mostenire trei frati
multumesc mult pentru raspuns, dar surorile mele au ocupat deja garsoniera , respectiv apartamentul si nu vad cum se poate face o tranzactie in aceste conditii. Ele pretind ca nu au bani sa-si cumpere partea lor .