Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna seara,
Pe baza urmatoarelor date: barbat, nascut la 5 august 1951, cu data angajarii in octombrie 1971, stagiu militar intre anii iunie 1972-nov 1973, somaj 6 luni in cursul anului1991, grupa I de munca 3 ani si 11 luni, grupa 2 : 1 an, 6 luni, ( ambele inainte de 1989), lucrez si in prezent , as dori daca ma poate ajuta cineva cu raspunsurile pentru:
reducerea varstei de pensionare si stagiile suplimentare datorate grupelor de munca si data pentru o posibila pensie anticipata,
Cu multe multumiri,
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.

Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.
Anii de grupe nu va aduc nici o reducere a varstei standard.Prima reducere incepe pentru 6 ani de grupa.Perioada suplimentara la vechimea in munca pentru anii de grupe este de 1 an si 9 luni.
Multumesc