Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire trei frati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire trei frati

Buna ziua,
Va rog,daca se poate sa fiu ajutat cu vreun sfat pentru rezolvarea urmatoarei probleme:
Suntem trei frati. Ambii parinti au decedat, mama in anul 2008. Avem act de succesiune de pe urma tatalui.
In urma decesului mamei in anul 2008 au ramas ca bunuri o garsoniera (locuita de sora cea mica), un apartament de trei camere ( locuita de fata surorii celei mari) si un loc de veci.
Mentionez ca toate bunurile sunt pe numele parintilor.
In prezent, sora cea mare a deschis actiune in instanta pentru succesiune ca urmare a decesului mamei si partajul bunurilor ramase astfel: Garsoniera, sa revina sorei celei mici, apartamentul de trei camere ,ei , cu plata sultei corespunzatoare catre ceilalti si locul de veci, mie, cu motivatia ca nu este posibila o impartire in natura conform cotelor de 1/3 , legale.
Intrebarea mea este : pot emite pretentia ca toata sulta care imi revine sa o primesc la definitivarea acestui proces?
Cum sa procedez mai bine pentru a termina cat mai repede si in acelasi timp toti trei sa avem parti egale?
Cu multumiri anticipate celor care au amabilitatea unui raspuns,
Daca toata lumea este de acord, sa faceti o tranzactie.
Atentie, trebuie sa primiti suma respectiva atunci, la semnarea tranzactiei.
multumesc mult pentru raspuns, dar surorile mele au ocupat deja garsoniera , respectiv apartamentul si nu vad cum se poate face o tranzactie in aceste conditii. Ele pretind ca nu au bani sa-si cumpere partea lor .
daca pretind ca nu au bani, atunci cereti dvs partea lor in natura si dvs. sa le despagubiti pe ele.

av.m.vasilescu