avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate TLarisa

Activitate TLarisa

Buna ziua,

Imi puteti spune cand va intra in vigoare art.3 alin 8 din OUG 111/2010. Multumesc frumos pt tot ajutorul!
Buna ziua,
Nu, suma incasata de mine este cea de 53580 lei, venitul net. De aici si nedumerirea mea. In plus art 3 alin 8 din OUG 111/2010 face referire la "veniturile efectiv realizate in perioada respectiva" nu venitul net la care s-au raportat si pe care l-au calculat AJPIS.
Dar art. 3 alin. 8 din OUG 111/2010
face referire la "veniturile efectiv realizate in prioada respectiva", venituri care in cazul meu sunt reprezentate de banii care mi-au fost virati in cont si anume: 53580 lei. Ulterior, am identificat pe acest forum aceeasi situatie si persoana in cauza a atacat in contencios administrativ decizia ANPIS privind modul de calcul si a castigat. Oare de ce inca exista o asemenea neclaritate...
Buna ziua! Eu sunt acum in situatia dvs. Ma puteti ajuta in acest sens cu argumentele instantei de judecata astfel incat sa pot trimite o adresa catre ANPIS? Multumesc frumos!
Buna ziua,

Pai daca, citez: (1) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală, inclusiv din crearea unor lucrări de artă monumentală, se stabileşte prin scăderea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 40% asupra venitului brut.", inseamna ca cei de la AJPIS NU au calculat corect, deoarece au luat in calcul alta sa nu cea care ramane dupa scaderea cotei de 40%...
Buna ziua,
Pe langa salariul lunar eu, in anul anterior, am lucrat si pe baza unui contract de drepturi de autor. Pe data de 06.02.2023 am in intrat in concediu de crestere copil. Intrebarea mea are in vedere modalitatea de calcul a indembizatiei de crestere copil aferenta venitului realizat din drepturi de autor, astfel:
1. Adeverinta pe 2022, eliberata de firma cu care aveam semnat contractul de drepturi de autor specifica urmatoarele informatii:
Total Venit brut 57000, din care Total Cheltuieli: 22800, Total Venit impozat: 34200, Total Impozit: 3420 si Total Venit Net: 53580. Suma de 53580 lei este suma incasata efectiv de mine.
Cei de la AJPIS, in calculul indemnizatiei de crestere copil din venituri drepturi de autor, au luat in calcul suma de 34200 lei (venitul impozat) din care au scazut impozitul de 3420 lei, aplicand astfel cota de 85% la rezultatul de 30780 lei.
Astfel au luat in calcul un alt venit nu cel net care mi-a intrat mie pe cont.
Indemnizatia dupa calculul lor este de 2180 lei lunar.
Dupa calculul meu este 3795 lei lunar (85% din suma totala care mi-a intrat pe cont 53580)
Va rog sa imi spuneti daca cei de la AJPIS au calculat corect sau nu?
Multumesc frumos.
Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste indemnizatia de maternitate: eu lucrez de mai mulr de 1 an la un angajator, program normal de 8 ore si in acelasi timp am semnat cu alta firma contract de drepturi de autor. Cea de-a 2-a firma ma platea la finalizarea proiectului pt care am semnat contractul. De la 1 oct sunt in concediu de maternitate. Am transmis angajatorului meu concediul medical aferent. Intrebarea mea este: pt calculul valorii indemnizatiei de maternitate se ia in calcul doar salariul sau si valoarea contractului de drepturi de autor pe ultimele 6 luni? Si daca se iau ambele in considerare ce trebuie sa fac pt a mi se lua in calcul si al 2-lea venit si cine il plateste? Multumesc frumos! Elena
Va multumesc mult pt ajutor!
Am inteles. Imi puteti spune pt ce cota din datorie ma poate urmarii banca daca accept succesiunea? Pt intreaga datorie de 48 000CHF, atat pe mine cat si pe tatal meu, putand valorifica tot ce voi mostenii de la mama? M-ar ajuta un raspuns in acest sens. Multumesc
Buna ziua,
Si referitor strict la acel ap, eu voi prelua 1/4 din cota mamei pe ap, inclusiv 1/4 din valoarea datoriei pe acel ap? Daca da, inseamna ca banca ma poate urmari pentru 1/4 din valoarea restanta a creditului sau cum? Daca acel ap a fost achizitionat cu 32000 chf acum datoria este undeva la 48000 chf si nu as vrea sa am poprire pe salariu pt un bun pe care nu l-am folosit/ folosesc. Din partea mea banca poate lua ap si gata:(
Multumesc