avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Activitate Fagurel

Activitate Fagurel

Sunt pensionar la limita de varsta,si vreau sa infiintez un SRL.Daca eu sunt administrator si asociat unic,am de platit contributii la stat ?Sau platesc doar 3% impozit pe cifra de afaceri ?Pot desfasura activitatea fara obligatia de a fi angajat in firma ?
Multumesc mult !
Buna ziua,
Am un PFA cu datorii si contul personal blocat de ANAF.Daca infiintez un SRL,ANAF-ul are dreptul sa-mi blocheze contul firmei pentru datoriile de la PFA ?
Buna ziua,
Am un PFA cu datorii si contul personal blocat de ANAF.Daca infiintez un SRL,ANAF-ul are dreptul sa-mi blocheze contul firmei pentru datoriile de la PFA ?
Am trait in concubinaj 30 de ani,iar in 2012 sotia mea a decedat.In urma acestei relatii au rezultat doi copii,care acum au 31 si 34 ani.Exista un contract de vanzare cumparare si un titlu de proprietate pentru un apartament,pe numele sotiei mele.Cine din noi trei se poate intabula primul pe acest apartament si ce drepturi are fiecare din noi asupra acestei proprietati?Ce pasi trebuie urmati ?Multumesc.
Răspuns la discuția Decizie pensionare neclara
Multumesc,sper sa aveti dreptate.
La data de 2.04.2017,am primit decizia de pensionare cu nr.336620 din 21.04.2017,potrivit careia mi se stabileste o pensie de 391 lei pentru limita de varsta,cu un stagiu de cotizare de 15 ani si 11 zile.Aceste drepturi au fost stabilite,conform notificarii din decizie,in baza OUG 6/2009.
Intrebarea mea este,de ce pensia nu a fost calculata conform OUG 2/2017,care stabileste pensia minima de 520 lei ?