Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pensionar administrator SRL
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pensionar administrator SRL

Sunt pensionar la limita de varsta,si vreau sa infiintez un SRL.Daca eu sunt administrator si asociat unic,am de platit contributii la stat ?Sau platesc doar 3% impozit pe cifra de afaceri ?Pot desfasura activitatea fara obligatia de a fi angajat in firma ?
Fagurel, utilizator
Da, puteti sa desfasurati activitate fara avea si un contact de munca la propriul srl. Veti plati dumnevoastra impozit pe venitul din dividede si contributii sociale doar pe venitul din dividende pe care o sa vi-l scoateti din firma daca e cazul. Restul sunt impozite pe firma care vor fi platite indiferent.