avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Activitate xsonia

Activitate xsonia

Am avut un accident acum 3 luni. Am mers la asigurător am deschis dosar a rămas ca îmi vor trimite răspuns cu oferta pentru reparație în regie proprie.
Am primit aviz sa ma duc la posta, problema e ca l-am găsit târziu în căsuța postala și când am fost sa ridic plicul, posta a spus ca nu îl mai au, ca a fost returnat.
Vor mai încerca să trimita plicul cu răspunsul? Sau pot să-mi iau adio de la reparație?
Am cum sa verific daca o firma e inchisa sau nu pe baza facturii introduse in program?
Răspuns la discuția Sesizari
Mai greu ... si totusi care ar fi posibilitatile ? Ce as putea sa fac?
Discuție Sesizari
Buna ziua. Zilele trecute am cumparat o masina de spalat la mana a doua . De la cineva care chipurile se ocupa cu asa ceva . Am ajuns acasa ,masina are ceva probleme ,omul nici nu mi-o repara nici nu mi-o schimba. Am inregistrat convorbirile cu el . Intrebarea mea e ,ce pot sa fac . Activitatea pe care o desfasoara nu e legala,nu are documente pe ce face el acolo . Sunt aproape sigura ca banii nu ii mai recuperez dar totusi ce pot face? Unde-l pot reclama? Inregistrarile telefonice constituie proba in instanta ? Nu am mers singura sa iau masina deci am si martor . Ce pot sa fac ?
Buna ziua . Pentru un SRL cu asociat unic pot avea 2 administratori? Adica unul sa fie asociatul si inca unul?
Buna seara! Pot sa infiintez o firma platitoare de TVA care sa aiba doar sediu fara punct de lucru? Singurul obiect de activitate al firmei este comertul cu autovehicule sunt 3.5 tone .
Activitatea se poate desfasura la terti? La adresa noului proprietar al masinii(de fiecare data altcineva)?
Sunt obligat sa detin o casa de marcat? Avand in vedere ca absolut toate platile se vor face prin banca?Rulajul anual nu cred ca va fi mai mare de 30.000 de euro
Ce implica un punct de lucru ,trebuie sa am casa de marcat,registru unic de control etc?
Initial firma va fi deschisa intr-un judet ,apoi as vrea sa ii schimb sediul ,as dori sa stiu cum se face o schimbare de sediu si ce costuri implica .
Răspuns la discuția Infiintare firma
Deci nu trebuie sa scot un cazier fiscal?
Buna ziua . Vreau sa infiintez un SRL . Intrebarile mele sunt :
- pot scoate cazier fiscal si pot sa infiintez firma in Bucuresti chiar daca domiciliul din buletin e in alt judet?
- pentru sediul social pot face contract de comodat direct de la infiintare? daca se poate as dori si un model de contract
-care este perioada maxima pe care se poate face un contract de comodat?se poate incheia pe perioada nelimitata?
Multumesc.
Răspuns la discuția demisie ,perioada de proba
Da ,poti pleca fara preaviz in cele 3 luni de proba,ii poti oferi o notificare scrisa angajatorului daca doresti daca nu, cred ca si notificarea verbala e suficienta.
Răspuns la discuția Infiintare firma
Multumesc frumos. Intre timp am aflat de o alta forma de societate SRL-D . As dori sa stiu avantajele si dezavantajele acesteia si daca pot accesa fonduri nerambursabile .
In afara de programul Start Up Nation mai exista si alt program de finantare pentru SRL-D?