avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiuyz

Activitate Ovidiuyz

Am uitat sa mentionez ca mostenitorii nu doresc continuarea procesului,imi cer scuze
Buna ziua,sunt implicat ca intervenient in nume propriu intr-un proces civil legat de o lege funciara.Procesul dureaza de cativa ani iar intre timp reclamantul a decedat.
As dori sa intreb daca eu pot continua procesul? iar daca da as dori sa stiu daca la finalul procesului in cazul in care instanta nu decide in favoarea mea voi fi nevoit sa platesc cheltuielile de judecata de pe intreaga perioada a procesului sau doar din momentul in care s-a decis continuarea? de asemenea as dori sa stiu daca voi ramane cu statutul de intervenient sau voi deveni reclamant?
Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspuns.Vom scrie acasa pe decalaratii si speram sa nu existe probleme.
Buna ziua,suntem 2 persoane care ne aflam in alt judet decat cel de domiciliu si dorim sa ne intoarcem la domiciliu nostru,Se poate face asta fara riscul de amenzi sau alte probleme juridice.Aici nu mai putem sta pentru ca nu mai putem plati chiria,Ma gandeam sa mergem cu trenul.
Ok multumesc foarte mult pentru sfaturi si timpul acordat.
Dar are un avantaj fata de mine in actiunea de succesiune?
Va multumesc pentru raspuns.Voi vorbi cu un avocat si este adevarat o situatie mai complexa.M-am gandit sa imi fac o idee la nivel general despre temeiurile legale,Ce vreau sa va intreb legat de raspunsul dumneavoastra este daca prin faptul ca trebuie sa ma grabesc va referiti la faptul ca fratele meu s-a inscris peste tot pe unde a putut si asta ar afecta succesiunea.Imi este teama ca el va deveni proprietar automat doar datorita faptului ca este inscris peste tot.
Buna ziua.Suntem doi mostenitori,eu si fratele meu.In perioada in care am fost bolnav(depresie severa si atacuri de panica fiind sub tratament),perioada de cativa ani,acesta s-a folosit de mostenire pentru a se inscrie in diferite actiuni cum ar fi finantare APIA pentru teren agricol,in composesorat pentru padure,in asociatie de terenuri agricole etc,Toate acestea fara ca eu sa stiu si fara bineinteles acordul meu desi putea foarte usor sa ma anunte sau sa se consulte cu mine..
As dori sa stiu daca exista vreo cale legala de atac a situatiei,daca ar putea fi tras la raspundere legal pentru abuz.Mentionez ca nu avem realizata succesiunea.Multumesc
Ok,va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc dar pe civil inca un proces deschis nu se poate? nu a platit nici o paguba respectivul,nimeni nu ne da nici o explicatie pentru decizia asta soc.Nu inteleg cum sa faci asa ceva si ce fel de legi sunt astea,chiar nu inteleg imi pare rau.