avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate Sorina19

Activitate Sorina19

Bună seara,
Întrebarea se refera la salarizarea din sectorul bugetar:
Un salariat promovează intr-o funcție pentru care nu mai exista corespondent în plata,Conform legii se aplica coeficientul de ierarhizare la salariul minim brut pe economie, după care se adaugă gradatiile de vechime.
Dar ..suma la care ajunge, depășește salariul din grila cu tot cu gradatiile de vechime.
Ce fac în acest caz??
Obs.cu acest aspect ne vom întâlni si în anul 2023 , când salariul minim va fi 300o lei

Mulțumesc pentru ajutor!

Dacă va mai aduceți aminte anul 2017, când la bugetari, a trebuit din salariile de baza sa scoatem sporul de doctorat și sa le aducem la zi cu indemn8zatia de doctorat.??
Eu a trebuit sa ma întorc la salariu de baza din Oug 10/ 2008 și sa l aduc la zi cu toate majorările și acel -25%.
Voi cum ați procedat?
Va multumesc
Bună seara
Va rog sa-mi spuneți, la bugetari, pentru calculul majorării salariilor, la salariile din grila pe anul 2022 se aplica gradatia de vechime pe care salariatul o va avea în 2022 sau gradatia de vechime pe care salariatul o are la data majorării?
Ex: în 2019 un salariat are gradatia 3, iar în 2022 va avea gradatia de vechime 4.
Când ii calculez în anul 2019 majorarea salariala, la grila din 2022 aplic gradatia 3 sau 4??
Și.. dacă știți, unde găsesc aceasta precizare?
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Majorare salarii
Va multumesc frumos!
Salariile la bugetari au fost majorate cu 1/3 din diferenta dintre salariul din 2022 și cel avut în 2019.
Pt. Aceste majorări de salariu trebuie făcute acte adiționale la CIM (deși salariatul nu se poate opune) sau este suficient doar decizia colectivă de majorare a salariilor?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,
Avand in veddere prevederile legale cu INGHETAREA sporurilor la NIVELUL anului 2019, va rog, in masura in care cunoasteti sa-mi spuneti
daca pentru o institutie publica bugetara, care NU ARE spor conditii vatamatoare, poate beneficia in anul 2020 de acest spor.
Va multumesc!
Pentru abateri disciplinare DIFERITE se da un singur avertisment sau pentru fiecare abatere diferită se incepe fiecare procedura cu propriul avertisment?
Ex un salariat absentează de la servici
Incep procedura cu avertisment
Dar..acelasi salariat nu îndeplinește sarcinile de servici
Incep iar procedura cu avertisment
Va.multumesc!
indemnizatia de hrana se adauga la salariu de baza in suma fixa constituind salariul brut?
Sal Baza +indem HRANA+indem dr.=salariu brut
ex
2000+1040+347= salariul brut 3387 lei

sau este separat de salatiul brut??
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatia de hrana
Multumesc frumos!
Buna seara,
Pana la urma, indemnizatia de hrana se acorda cu 01 decembrie 2018 sau cu 01.01.2019??
Sincera sa fiu, mi-e lehamite de legile astora((

Va multumesc pentru ajutor !