Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertisment abatere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertisment abatere disciplinara

Pentru abateri disciplinare DIFERITE se da un singur avertisment sau pentru fiecare abatere diferită se incepe fiecare procedura cu propriul avertisment?
Ex un salariat absentează de la servici
Incep procedura cu avertisment
Dar..acelasi salariat nu îndeplinește sarcinile de servici
Incep iar procedura cu avertisment
Va.multumesc!
Angajatorul nu trebuie să respecte ordinea sancţiunilor stabilită prin art. 248 din Codul muncii, ceea ce înseamnă că se poate aplica orice sancţiune disciplinara, chiar dacă salariatul este la prima abatere disciplinară.

"Codul muncii nu stabileşte o ordine de aplicare a sancţiunilor disciplinare, angajatorul fiind îndreptăţit ca, în raport cu fapta săvârşită, urmările produse şi vinovăţia făptuitorului, să aplice chiar sancţiunea desfacerii contractului de muncă. "(Curtea de Apel Bucureşti, secţia pentru conflicte de muncă şi litigii de muncă, decizia civilă nr. 310/2003, în Alexandru Ţiclea (coordonator), Codul muncii - adnotat şi comentat, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2004, p. 603)