avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate simi79

Activitate simi79

Buna seara
In anul 2013 am incheiat o Polita de asigurare a locuintei si continutului Ideal casa-La tine acasa(PAD),cu firma de asigurari-reasigurari Astra aceastaPolita este pe 5ani(2013-2019),doresc sa stiu acum firma Astra fiind in declarare de faliment si insolventa ce se intampla cu acest contract mai este valabil ?
Va multumesc anticipat
Cu stima
Multumesc mult Dl.avocat de raspuns.
Buna seara
Multumesc tuturor pentru raspunsul dat.Daca un parinte zice ca nu e prioritate copilul lui si ca nu isi respecta promisiunea facuta fata de copil (cuvantul dat copilului )etc, nu se intereseaza din propria vointa de copil etc, acesta nu e un Motiv intemeiat atunci chiar sa dat lumea cu totul peste cap si ca este in binele suprem al copilului .Din punctul meu de vedere acest comportament enumerat mai sus este un Motiv tare intemeiat si afecteaza copilul Moral si emotional, ce sa mai argumentezi la el e de la sine inteles, (indiferent de varsta lui chiar si bebe ca el simte )si mai cred ca trebuia adaugat in legislatie, deoarece acest comportament enumerat mai sus este incurajat chiar de legislatie pentru acei "parintii" care folosesc copiii drept arma de razbunare asupra celulait parinte ca na au drepturi asupra copilului chiar daca nu isi exercita obligatiele morale,financiare,etc ati arunca cu legislatia in fata ca nu ai ce ai face etc .Din cate am inteles din postarile dvs sunt sanse 50% da si 50% depinde de judecator sau de noroc#-o ??Sper ca am inteles bine
Multumesc anticipat.
Cu stima
Buna seara
Din concnubinaj rezultat un copilas ,dorim sa incheiem sa un plan parental in care suntem deacord comun sa obtina Mama custodie exclusiva, in acest plan parental tatal sa recunoasca ca nu sa interesat in ultimul timp de bebe(9luni), ca nu este un om de cuvant si nu este prioritatea sa copilul ,nu a contribuit de 6luni cu nimic etc,si ca doreste sa plateasca suma x lunar ,etc bineinteles totul la un mediator sa facem acet plan.apoi sal depunem in instanta.Ce sanse sunt pentru cu acest plan parental sa obtina custodia exclusiva?Mentionez domicilul copilului este la Mama de cand sa nascut..
Multumesc anticipat.
Cu stima
Buna seara
Suntem parintii unui copilas rezultat din concubiaj dorim sa facem un acord parental(majoritatea ceia ce dorim sa scriem in acest acord avem pe hartie ramanand sa mergem la mediator,dar tatal copilului este in alta localitate cu serviciul si nu poate fii prezent in timpul saptamanii si nici mereu sambata si duminica, etc .Poate sa faca procura la Notar precum este deacord cu planul parental etc si sa semnez eu in locul lui sau sa desemneze pe alcineva in locul lui la mediator si pe unde mai trebuie sa mergem pentru a finaliza situatia copilasului.
Va multumesc anticipat.
Cu stima Simi
Discuție Acord parental
Buna seara,
Pe scurt am sa relatez dintr un concubinaj a rezultat un copilas ,recent ne am despartit relatia ,copilul are domicilul la Mama .Dorim sa facem un acord parental (pe care lam si redactat deja cu punctele unde nu ne intelegem,) si dorim sal semnam la Notar , este posibil acest lucru?
Va multumesc anticipat.
Cu stima
De recunoscut doreste sa recunoasca copilul, (doar in privinta asta este stabil in ceia ce zice si face),doresc doar sa imi iau niste precauti legale din inainte deoarece de fiecare data cand luam o decizie impreuna este deacord ,apoi se schimba numai este deacord si decide de unul singur, imi doresc sa evit acest gen de pb pe viitor.In certificatul constatator al nasteri pe cine trece si pe cine dintre noi doi intreaba pentru completarea lui daca noi nu suntem casatoriti?Aceste date din certificatul constatator vor ramane definitiv si cand voi merge la stare civila pentru certificatul de nastere?
Multumesc din suflet tuturor pentru raspuns.Cu stima
Rog un raspuns

Am trait in concubinaj cu un barbat acum sunt insarcinata cu copilul lui ,lucrurile dintre noi doi numai merg deoarece
el azi zice ceva ,maine se schimba si tot asa ,nu ma pot baza pe ceia ce zice.As dori sa stiu daca se poate face o procura inainte de
a se naste copilul in care el sa isi exprime definitiv si irevocabil ca este deacord pana la majoratul copilului pot pleca oriunde si
orcand.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția O solutie va rog la problema mea
Va multumesc pentru raspunsuri va doresc Sarbatori fericite.
Răspuns la discuția O solutie va rog la problema mea
Va multumesc tuturor pentru raspuns.Corect vom avea fiecare cota parte cand se va face succesiunea,dar pb e ca nu avem buna intelegere din partea lui pentru ca e violent strica lucruri la betie desi nu este a lui nici un lucrur din casa.De acea as dori exact sa stiu daca acum in momentul de fata legal el poate locui in ap pana la succesiune ca ce fac imi strica tot din casa bunurile mele etc cui sa ma adresez.Va multumesc anticipat.