Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O solutie va rog la problema mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O solutie va rog la problema mea

Buna seara
Suntem trei fratii acum cativa ani a decedat tatal ,unul dintre frati mei mi a vandut cota parte de la tata din ap in urma succesiuni,acum a decedat si mama ,are voie sa locuiasca fratele in ap pana la succesiunea din partea mamei.
Va multumesc mult
Poate sa locuiasca prin buna intelegere cu dvs.dansul are vocatie la succesiunea dupa mama ca si dvs si celalalt frate. Adica va avea o cota parte in egala cu a dvs din succesiunea mamei deci implicit din apartament chiar daca v a vandut cota dupa tatal dvs.
Care e problema, concret?
Va multumesc tuturor pentru raspuns.Corect vom avea fiecare cota parte cand se va face succesiunea,dar pb e ca nu avem buna intelegere din partea lui pentru ca e violent strica lucruri la betie desi nu este a lui nici un lucrur din casa.De acea as dori exact sa stiu daca acum in momentul de fata legal el poate locui in ap pana la succesiune ca ce fac imi strica tot din casa bunurile mele etc cui sa ma adresez.Va multumesc anticipat.
Daca vreti sa il evacuati, va adresati unui avocat. Daca doriti sa dezbateti succesiunea, unui notar (presupunand ca macar pe asta va intelegeti).
Daca vreti sa faceti partaj si va intelegeti, tot notar; nu va intelegeti, avocat.

In toate cazurile ar trebui o perioada de negociere anterioara, de mediere, poate ajungeti la un consens.
Va multumesc pentru raspunsuri va doresc Sarbatori fericite.