avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate cont123456

Activitate cont123456

buna ziua, va multumesc pentru raspuns, imobilul este in indiviziune pe numele ambilor
da, casa este ramasa mostenire
Buna ziua,

Doresc sa fac o succesiune pentru un imobil , ramas de la tatal meu. Acolo mai are cota parte si fratele lui unde sta si in momentul prezent.
Pentru succesiune voi avea nevoie de actele casei, insa fratele nu doreste sa mi le dea.

Ce este de facut in acest caz?

Multumesc
Răspuns la discuția Partaj judiciar, mostenire
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția succesiune sau partaj?
Pentru intabulare din cate stiu este nevoie in prealabil de un cadastru, iar cadastrul nu este facut. Deci pentru asta va fi nevoie de actele casei sau ma pot prezenta si cu copii? ( nu am actele si nu doresc sa mi le dea)

Dupa intabulare va trebui sa platesc si eu la taxe si impozite alaturi de ei, (poate fara a beneficia de jumatatea mea momentan pana la partaj ), corect ?

Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Mediere partaj
Multumesc foarte mult pentru raspuns
Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția Partaj fara acte?
Multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua,

In urma mortii tatalui meu a ramas o proprietare unde avea cota parte 1/2 cu fratele sau, unde si locuieste in momentul de fata. Proprietatea nu a avut partajul facut, este o casa de la parintii lor, urmeaza sa fac succesiunea pentru partea tatalui meu, iar apoi probabil va fi nevoie de un partaj in instanta, caci nu are unde sa se mute, si nu este genul care sa doreasca mediere.

Nu am actele acestei proprietati, nu am stat acolo.

Stiu ca se poate face succesiune fara actele casei prin luarea copiilor de la taxe si impozite de catre delegatul notarial, acum ma intreb ce pot face in cazul partajului si mai ales in cazul in care va fi nevoie de instanta in situatia in care fratele nu va dori sa se prezinte cu actele?

Va multumesc
Buna ziua,

In urma mortii tatalui meu a ramas o proprietare unde avea cota parte 1/2 cu fratele sau, unde si locuieste in momentul de fata. Proprietatea nu a avut partajul facut, este o casa de la parintii lor, urmeaza sa fac succesiunea pentru partea tatalui meu, iar apoi probabil va fi nevoie de un partaj in instanta.

Bunul nu poate fi impartit pripriu-zis deci probabil va fi scos la licitatie publica.

Intrebarea mea este cat de mult poate scadea pretul unui imobil in acest caz, in functie de cati de multi cumparatori vor fi ?

Dupa cat timp se va prescrie executarea silita daca nu se va finaliza licitatia?

Va multumesc.