avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 419 soluții astăzi
Forum Activitate cris23ny

Activitate cris23ny

Buna ziua!
As dori sa va aduc in discutie o intamplare pe care eu am generat-o.
Mai exact, am filmat spontan in timp ce un organ al statului primea foloase necuvenite ca sa inchida ochii la o alta ilegalitate economica ce era in desfasurare. Pentru ca m-am mai confruntat cu sesizari la care autoritatile n-a facut nimic am decis sa trimit filmarea catre media.
Intrebarea mea este: in cazul in care nu se va incepe urmarirea penala (s-a sezizat parchetul in aceasta speta) ce neplaceri as putea sa patesc eu? Partea "vatamata" ar putea cere daune morale de la mine, desi nu eu sunt cel care a lansat in spatiul public informatia, ci institutia media?
Multumesc!
Buna ziua!
Am realizat un venit din activitate independenta (alte surse) ca persoana fizica neautorizata (am fost despagubit de catre o persoana), fiind si angajat desigur si doresc sa-mi declar acest venit pe Declaratia 200 pentru anul 2016 dar am unele nelamuriri.
- la determinarea venitului net bifez sistem real?
- obiectul principal de activitate? ...
- data inceperii activitatii/ data sfarsit...am primit despagubiri lunare (ian, feb, martie, noiembrie, decembrie 2016)
La sectiunea privind venitul bifez venitul brut si scriu exact cat am realizat?
Daca acesti bani provin dintr-o despagubire, trebuie sa atasez si acte doveditoare?
Multumesc
Răspuns la discuția Conventie bani
elenazan a scris:

Adica ei isi platesc factura la furnizorul de energie(inteleg ca furnizorul va face calculul caldurii) si dvs.faceti apoi citirea repartitoarelor si faceti un alt calcul.Dvs. nu deschideti 2 calorifere, faceti economie, si apoi cereti de la ceilalti niste sume de bani.In ce calitate le cereti banii?


Ceea ce fac, o fac la indemnul lor. Nu le cer eu bani, ei m-au pus sa fac calculele(si sunt exact calculele oferite de firma ISTA, la virgula fara sa omit nimic) si ei ma despagubesc. Ei nu doresc sa ma debransez si eu, si o iau ca pe o protectie.

Si ma repet, nu discutam si n-am inceput acest topic despre daca e bine sau nu e bine ceea ce am hotarat noi de COMUN ACORD si doar despre eventuale sanctiuni din partea statului!
Răspuns la discuția Conventie bani
elga50 a scris:

Ordinul nr. 343/2010 ANRSC
Art.1
............
(4) Montarea şi/sau exploatarea repartitoarelor de costuri sau a contoarelor de energie termică la nivel de apartament se pot/poate realiza numai de persoane juridice autorizate de Autoritatea Naţională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilităţi Publice, denumită în continuare ANRSC.
Deci, ce faceti dv. se cheama amatorism si ilegalitate, chiar daca simulati un calcul legal.

Daca intre cei care intra in acest cerc de interes se afla si beneficiari ai ajutorului pentru caldura, in caz ca se afla de isprava dv. si nici n-ar fi greu, acestuia i se anuleaza ajutorul de catre primarie si returneaza si banii primiti pana la acel moment.


Stiu bine legea, cine trebuie sa citeasca si cine nu. Noi am avut o firma care citea repartitoarele dar noua asociatie, ca sa ne faca sicane n-a mai reinoit contractul si astfel avem o conventie de caldura cu termoficare. Recalcularea o fac in numele meu si a celorlalti beneficiari la indemnul lor. ca asa au considerat ei ca sa fiu eu despagubit.
Răspuns la discuția Conventie bani
Ba sigur ca tinem cont si de spatiile comune. O parte din facturi e partea comuna restul, doar consumul inregistrat pe repartitor. Dar deja, ne indepartam de intrebarea mea pe care o repet: ce raspundere legala e in toata "intelegerea" noastra din moment ce fiecare e la zi cu plata tuturor utilitatilor si a facturilor? Cu alte cuvinte, vecinii, ma despagubesc pe mine ca ei au caldura in toata casa (familii numeroase) iar eu dau drumul doar in 2 din 4...
Răspuns la discuția Conventie bani
1. Primim factura emisa de termoficare, raportat la suprafata apartamentului si la tevile ce trec prin apartament fara a tine cont si de cat am consumat. Noi ne citim consumul inregistrat de repartitor iar cel care a consumat cel mai putin raportat la factura primita primeste banuti de la ceilalti in functie si de consumul lor.
2. Nu suntem firme, nici macar, PFA, ci doar niste locatari vecini de 35 de ani. Cum ar veni, eu consum mai mult, si te despagubesc pe tine.
3. Metodologia de calcul de la termoficare difera de cea de la firmele ce citesc repartitoarele. In asa, incat nu conteaza daca inchizi caloriferul de tot si n-ai caldura, tu vei plati ca si cand ai dat drumul conform citirii ceasului indicator de la subsolul blocului, ceas citit ce catre cei de la termoficare.
Discuție Conventie bani
Buna ziua!
Tin sa va adresez o intrebare legata de un caz personal. Pe scara noastra avem conventie de caldura. Inainte aveam repartitoare de costuri dar Asociatia a renuntat la contractul cu firma care le citea. Uneori factura de caldura era mai mare decat consumul nostru asa ca cei care eram bransati in sistem centralizat am convenit de comun acord sa ne facem un calcul propriu, asa cum il facea firma inainte si sa ne repartizam diferenta de consum/cost unul altuia. Asadar de aici a rezultat niste bani dati fara chitanta, ci personal unul altuia. Ce riscam noi din punct de vedere legal si cum putem raspunde unor amenintari din afara grupului care a convenit aceasta situatie?
Buna ziua as avea si cateva intrebari legate de noile carti de identitate ce vor fi lansate de la 1 iulie 2013.
Este obligatoriu preschimbarea lor in perioadele mentionate, desi ele vor expira peste 7 ani sau peste 58 de ani? :wassat:
CI a mamei mele, va expira in 2071(deci i-a fost data pe o perioada nelimitata).
As dori sa stiu si eu daca pot fi amendat sau se prescrie urmatoarea fapta. In urma cu 17 ani, deci in vara lui 1990, am adus o modificare balconului. Initial pe linia noastra balconul era in forma de "L" acum are o forma de dreptunghi. In urma cu cateva zile am intrat in conflict cu niste vecini care au spus ca or sa ma reclame la Primarie. Adaug faptul ca nu exista nici un act care sa dovedeasca, cele spuse de mine, numai niste martori, care imi sunt si vecini , impreuna cu administratorul blocului
Ce se poate face in aceasta situatie??