avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate madalinams

Activitate madalinams

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util


Va multumesc ft mult ptr raspunsuri! Foarte multe informatii care m-au ajutat. Intre timp am depus si o cerere la urbanism sa fiu sigura ca nu este necesara aprobare. Pe whatsapp am vorbit cu inginerul care mi-a scris ca arhitectul a dat aprobare sa pun aceasta copertina atat timp cat respect culorile blocului.(am mesajul si acum, am respectat culorile blocului). Am inceput sa merg din usa in usa la toti locatarii sa iau semnaturi, sunt 150 de apartamente deci am nevoie de cel putin 76 si dureaza treaba mai mult decat ma asteptam. Absolut toti oamenii care mi-au deschis usa mi-au semnat cererea ba chiar multi mi-au cerut nr de telefon al firmei pt ca doresc sa si puna si ei, locuim intr-o zona unde se construiesc in jurul blocului nostru blocuri inalte de 11 etaje, plus ca urmeaza fix langa bloc sa se inceapa un santier pt a se face 4 benzi de circulatie. Praful ne inunda pe toti, mai ales pe mine care am vedere directa catre santier si sunt si la etajul 1. Deci aceasta copertina a fost o necesitate nu un moft. Am facut o copertina la comanda care a fost si destul de scumpa, 500 euro, deci nu am pus o ieftinatura urata, macar sa fie justificata plangerea d-lui presedinte. Imi pare rau ca nu pot atasa aici o poza sa vedeti cum este copertina, si cum arata totul in jurul blocului, numai fundatii sapate imense, drum neasfaltat etc. Pe el nu il intereseaza pt ca are penthouse la ultimul etaj si probabil praful nu ajunge asa de sus, are si vedere catre curtea interioara nu catre santier, dar in schimb si-a pus pe pervazul balconului lui, de 60 mp de jur imprejur brazi mari in ghivece. Am inteles ca asta vara a cazut unul din acei brazi la o furtuna, si cu toate acestea el ii are in continuare pe pervaz, ma gandesc ca nici acest lucru nu este tocmai ok.

Va multumesc inca o data tuturor pt raspunsuri si sper sa rezolv cat mai repde situatia! O zi frumoasa va doresc!!

Inteleg. Daca obtin semnaturi de la majoritatea proprietarilor din bloc este totul in regula? Multumesc

Inteleg. Daca obtin semnaturi de la majoritatea proprietarilor din bloc este totul in regula? Multumesc


Am pe whatsapp mesaj de la inginerul blocului imi care imi scrie ca solicitarea de la arhitect a fost aprobata, dar cand am sunat administratoarea si i-am spus asta a zis ca este egal cu 0 ce spune arhitectul si ca trebuie neaparat aprobare de la locatari.. asta insemnanad sa ma duc la 150 de apartamente din usa in usa sa cer aprobare, ca sa fiu sigura, ca pe grup daca postez cine stie ce mai scriu si altii..
A invocat faptul ca modific aspectul blocului si trebuie sa primesc semnaturi de la 50+1 din proprietarii apartamentelor. Nu stiu de unde pot primi amenda, ma gandesc ca poate face reclamatie..
Buna tuturor. Recent am instalat pe balcon o copertina retractabila ca un rulou din panza, intr-un bloc nou. Inainte sa o comand nu era infiintata asociatia de proprietari, am primit aprobare verbala de la arhitect, cu conditia sa respect culorile blocului, ceea ce am si facut. Intre timp s-a infiintat asociatia de proprietari si presedintele blocului m-a amenintat ca este ilegal ceea ce am facut. Cum pot solutiona aceasta problema? Din ce am citit in lege nu este nevoie de aprobare de la primarie pt o copertina, daca este nevoie doar de aprobare de la asociatia de locatari si nu o obtin ce se intampla? Iar in cazul in care primesc amenda si o platesc trebuie sa dau jos copertina? Multumesc!
Buna seara, am urmatoarea situatie. Am locuit in chirie intr-un apartament timp de 14 luni de zile. Cheltuielile le am platit mereu prin banca dupa ce primeam mesaj de la proprietara cu suma pe care o am de transferat. Dupa ce am eliberat apartamentul in urma cu aprox. 2 sapt. am constatat ca am platit intretinerea si ptr boxa si loc de parcare de care eu nu am beneficiat si nici nu au fost stipulate in conctract. Pe langa acestea in intretinere era inclus si fondul de reparatii pe care l-am platit tot eu. Cautand pe internet am gasit ca este datoria proprietarului nu a chiriasului de a plati fondul de reparatii. Facand un calcul aprox am pierdut 200 euro. Intrebarea mea este, pot recupera acesti bani? Sau e datoria mea sa platesc aceste cheltuieli chiar daca nu am beneficiat de ele nici fizic nici in contract. Va multumesc.
Buna ziua, am facut o promisiune de vanzare cumparare pentru un apartament nou cu predare in 6 luni. Avansul pe care l-am achitat a fost de 20.000 euro. Diferenta care a ramas de platit este de 54.000. Daca ii achit si pe acestia acum voi avea o reducere de 1500 euro. La plata diferentei voi primi o factura, nu se mai face nimic la notar pana la predarea aprtamentului. Intrebarea mea este: ce riscuri am in aceasta situatie? Sau ce alte optiuni am pentru a fi mai in siguranta. Am inteles ca pot opta si pentru un act aditional care se face la notar. Multumesc!
Buna seara,
Un angajat al unei banci deschide un cont bancar unei cunostinte care locuieste in strainatate si sistemul bancii nu permite numere de telefon straine, asa ca angajatul isi pune numarul personal. A facut asta pentru 3 prieteni. La aceasta banca codul pin al cardului ajunge printr-un sms pe nr de telefon si aplicatia de mobile banking se instaleaza tot printr-un cod venit pe telefon. Departamentul de frauda a sesizat aceasta problema si a sunat angajatul sa ii puna cateva intrebari si i-a spus ca a incalcat legea bancii nationale si ca maine va fi din nou contactat pentru alte informatii. As dori sa imi spune ti ce riscuri implica acum angajatul? Poate fi dat afara? Poate fi dat in judecata? Multumesc
In Timisoara a fost o furtuna puternica acum 3 saptamani iar in complexul in care locuiesc format din 4 blocuri s-a smuls tot acoperisul celor ce au penthouse. De 1 an de zile se platesc 45 ron lunar x200 de apartamente aprox este undeva la 25000 euro. Administratoarea a spus ca banii stransi s-au folosit pentru repararea teraselor de la penthouse care sunt spatii comune sa evite infiltrarea apei la etajele inferioare.Acum in urma unei sedinte la care eu am putut participa partial s-a stabilit ca reparatia acoperisului trebuie platita de noi si acum trebuie sa platesc 530 lei pentru acoperis.Mi se pare o suma foarte mare, unele apartamente mai mari trebuie sa plateasca 1000 lei pentru aceasta reparatie.
Ce se intampla daca refuz sa platesc? Ma poate obliga sa platesc ? Nu inteleg de ce noi trebuie sa platim pentru penthouse cand eu locuiesc acolo intr-o garsoniera. Exista posibilitatea ca acest acoperis sa nu fie construit bine de la bun inceput si acum noi trebuie sa platim mi se pare aberant.