Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Angajat al bancii introduce numarul personal pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Angajat al bancii introduce numarul personal pentru client

Buna seara,
Un angajat al unei banci deschide un cont bancar unei cunostinte care locuieste in strainatate si sistemul bancii nu permite numere de telefon straine, asa ca angajatul isi pune numarul personal. A facut asta pentru 3 prieteni. La aceasta banca codul pin al cardului ajunge printr-un sms pe nr de telefon si aplicatia de mobile banking se instaleaza tot printr-un cod venit pe telefon. Departamentul de frauda a sesizat aceasta problema si a sunat angajatul sa ii puna cateva intrebari si i-a spus ca a incalcat legea bancii nationale si ca maine va fi din nou contactat pentru alte informatii. As dori sa imi spune ti ce riscuri implica acum angajatul? Poate fi dat afara? Poate fi dat in judecata? Multumesc
madalinams, utilizator
Deocamdata e suspiciune de frauda, nu s-a constatat frauda (ca si-ar fi insusit banii altora).