avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate IoanaVoicu17

Activitate IoanaVoicu17

Bună seara! As dori sa stiu daca de majorarea cu 50% (prevazut in art.129,alin 3 din legea 272/2004) a drepturilor banesti cuvenite copiilor cu ces din invatamantul de masa ,beneficaza si copiii incadrati intr-un grad de handicap sau doar cei infectati cu hiv .Am o fetita incadrata in grad grav de handicap si am depus o cerere la primarie pentru a primi aceasta majoarare.Am fost refuzata pe motiv ca de aceata majorare beneficiaza doar cei infectati cu hiv.Multumesc!
Scuze pentru insistenta ,dar e legal ce-au facut? Adica pot aplica o lege doar partial? Asta vreau de fapt sa aflu.Nu -mi mai enumerati alin.pe care le-au luat in calcul ca le stiu Ma intereseaza doar alin.omis.E ok sa nu-l ia in calcul ? (din punct de vedere legal sau nu stiu cum altfel sa-i spun) Multumesc anticipat pentru raspuns !
Ok,am inteles! O Hg nu abroga o lege dar o poate aplica partial(adica doar ce le convine ).Tipic pentru Romania Multumesc pentru raspuns !
Sa inteleg ca daca alin.3 din art. 129 /legea 272 nu este mentionat la stabilirea cuantumului drepturilor se poate face abstractie de el?
Hg 564/2017 privind modalitatea de acordare a drepturilor copiilor cu ces abroga prevederile art.129 alin.(3) din legea 272/2004 ? Mai exact, as vrea sa stiu daca copiii cu ces, integrati in invatamantul de masa, care au si certificat de handicap primesc aceste drepturi majorate cu 50%. Anul trecut, aceste drepturi s-au dat conform HG 423/2016. Desi alineatele prin care se stabileste cuantumul drepturilor sunt enuntate la fel, anul trecut am primit majorare, dar anul acesta ni s-a spus ca nu se vor da majorat. Multumesc anticipat pentru raspuns!