avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate AndraBB

Activitate AndraBB

Va multumesc pentru raspunsul rapid! Momentan fostul sot se afla in arest preventiv la ipj,nu la penitenciar. Si de acolo mi s-a spus ca au drept de vizita doar rudele de gradul 1 . Avand in vedere ca este o distanta f mare intre domiciliul meu si ipj as dori sa stiu daca sunt considerata ruda de gradul 1 sau nu,daca voi primi drept de vizita sau nu,avand in vedere ca avem un copil minor impreuna , el este de acors si sa nu fac acest drum degeaba.
Va multumesc!

Traian Fanea a scris:

Dreptul de a primi vizite îl au toţi condamnaţii, indiferent de regimul de executare a pedepsei sau cine solicita vizita. Rudele au prioritate fata de alte programari, (persoane terte sau prieteni) daca detinutul este de acord sa primeasca vizita, iar ceea ce diferă sunt numărul şi periodicitatea acestor vizite.

Prin urmare, si dv puteti solicita programarea la vizita insa daca detinutul refuza primirea sau este depasit numarul de vizite ori exista o dispozitie a conducerii penitenciarului de sanctionare a detinutului privind limitarea dreptului la vizita, nu il puteti vizita

Buna ziua!
Va deranjez si eu cu o intrebare, in cazul in care 2 persoane au divortat,au impreuna un copil minor si una din persoane momentan se afla in arest preventiv,fosta sotie are drept de vizita? Este considerata ruda de gradul 1 sau nu mai are nici un drept,chiar daca au impreuna un copil minor si custodie comuna? Va multumesc!
Buna ziua!
Ma scuzati ca va deranjez, as dori sa urmez un curs de micropigmentare a sprancenelor si voiam sa stiu, pentru a infiinta un pfa sau pt a lucra legal intr-un salon este suficient diploma eliberata la curs? Sau este necesara o diploma suplimentara de calificare cum ar fi cosmeticiana sau machior? Care sunt normele legale? Va multumesc!
Buna ziua !
Doresc sa imi infiintez o firma sau pfa pt a aplica unghii false si as dori sa stiu cum as putea sa procedez cu produsele: as putea sa le cumpar inainte? Si cum procedez dupa aceea? Sau este obligatoriu sa le cumpar numai dupa infiintarea firmei si achizitia sa fie facuta pe firma? Va multumesc!
Buna ziua stimati membri!
Va deranjez si eu cu o intrebare..
Am diploma de calificare aprobata de ministerul muncii pt aplicarea unghiilor false-stilist protezist si as dori sa stiu care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a desfasura aceasta meserie pe cont propriu in legalitate.
Mai exact as dori sa am o camera/spatiu doar pt mine, amenajat pt a pune unghii false.
1.ce fel de firma as avea nevoie? Pfa, ii, srl etc
2.pot face acest lucru acasa sau trebuie sa inchiriez un spatiu comercial, special pt aceasta activitate?
3.ce trebuie sa am in vedere la inchirierea/amenajarea spatiului?
4.pe viitor ma pot dezvolta? De ex sa am o colega pt colaborare sau sa deschid un salon cu toate coafor/cosmetica sau trebuie sa fac totul de la 0?
5.ce sfaturi sau ce pasi mai trebuie sa stiu/fac? Va multumesc!!!