avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate Lllalexa

Activitate Lllalexa

Buna ziua. Am nevoie de un raspuns va rog!
Suntem 3 mostenitori asupra unei case, 2 din acestia locuind acolo. Daca al 3 lea nu locuieste, este obligat sa participe la repararea eventualelor stricaciuni (instalatii de exemplu), Multumesc!
Buna ziua. Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: o firma elibereaza 3 facturi cu chitantele aferente catre o persoana fizica, insa nici pe facturi nici pe chitante nu este mentionata vreo serie sau numar. Am citit in Codul fiscal ca aceste elemente sunt obligatorii pe factura, insa nu am gasit nicaieri ce se intampla daca nu le treci, adica daca reprezinta vreo contraventie sau infractiune. E vorba de servicii prestate de o firma in beneficiul unei persoane fizice, mai exact instalatii sanitare. Multumesc frumos!
Dupa deschiderea si citirea ofertelor intr-o achizitie publica avand ca scop efectuarea de servicii de paza, este voie ca unul din ofertanti sa solicite clarificari privind calculul vechimii licentei de functionare? Comisia a luat in seama solicitarea si a modificat calculul pentru toata lumea. Insa este voie? Am citit legea dar nu m-am lamurit! Poate cineva stie exact si unde este precizat in lege.Multumesc!
Am acceptat mostenirea de pe urma unuia din parinti decedat de peste 1 an. Acum, sora vitrega vine cu un supliment constand intr-un teren. Sunt obligata sa accept sau pot renunta strict numai la acest supliment? Multumesc! Succesiunea a fost dezbatuta la notar.
Multumesc....e complicat deoarece tatal meu ar mai fi avut un copil despre care insa nu se stiu multe date...ramane de vazut. Multumesc inca o data!
Buna seara si multumesc mult pentru raspuns. Valoarea casei este undeva la 140-150.000 euro insa ele vor sa o vanda la 100.000 tocmai pentru a-mi scadea mie partea, insa ele pot primi mai mult de la cumparator fara ca eu sa aflu. In cazul in care se ajunge la expert nu cred ca acesta poate evalua casa mai putin fata de grilele acelea stabilite nu? Ar fi mai bine sa solicit eu iesirea din indiviziune? Multumesc mult!
Am mostenit 1/2 dintr-o casa impreuna cu sora mea vitrega, adica 25% cu 25%, iar cealalta jumatate 50%, ii apartine mamei ei ( fosta sotie a tatalui meu). In contextul acesta, avand 25% iar ele fiind majoritare, eu ma pot opune vanzarii casei daca nu imi convine pretul? Multumesc!
Discuție Mostenire
Buna seara. Sunt pe cale sa intru in posesia unui certificat de mostenitor, sunt maritata, nu am copii si am un frate. Daca eu mor pana la finalizarea succesiuni, mosteneste cineva bunurile in locul meu? Multumesc!
Discuție Amanet auto
Buna ziua. In situatia in care duc o masina la amanet si nu mai achit niciun ban, reprezentantii o pot vinde doar prin cele stipulate in contractul de amanet sau trebuie sa se adreseze si instantei? Daca se poate sa imi spuneti si normele legale. Multumesc frumos!