avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate LOREDANA ZANFIR

Activitate LOREDANA ZANFIR

Legea preventiei 270/dec 2017 se aplica la contraventii constatate in iunie 2019 vizavi de hotarari de consiliu local, de exemplu HCLM 184 din 2013????
Am primit direct (nu avertisment mai intai, desi era "prima abatere") o amenda de la politia locala pe baza unei reclamatii facute de un sofer care se afla parcat pe troturarul de garda al blocului si asa-zisul spatiu verde (care este asfaltat de noi inca din perioada in care aveam si plateam autorizatie de parcare rezidentiala). Chipurile "l-am blocat in parcare???", eu fiind cu masina pe strada respectiva, la adresa unde locuiesc, in dreptul asa-zisului "loc de parcare", alaturi desigur de toti vecinii mei care locuiesc si parcheaza tot asa, pe troturarul de garda al blocului si asa-zisul spatiu verde, asfaltat de noi vecinii.
In PV este trecuta o hotarare de Cons. local din 2013 (HCLM 184 din 2013) pe care nu o gasesc nicidecum, desi am solicitat-o si la politia locala si nu inteleg ce am gresit atat de rau ca sa primesc amenda (200 lei in 15 zile) ca am parcat masina personala pe strada unde locuiesc, la blocul si scara mea de domiciliu. As vrea sa contest PV respectiv dar nu stiu sub ce forma. Ce pot sa fac?