Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea preventiei se aplica la contraventii vizavi de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea preventiei se aplica la contraventii vizavi de hotarari de consiliu local?

Legea preventiei 270/dec 2017 se aplica la contraventii constatate in iunie 2019 vizavi de hotarari de consiliu local, de exemplu HCLM 184 din 2013????
Nu se aplica.
În H.G. 33 din 2018 sunt publicate Normele de aplicare și contravențiile care intră sub incidenta Legea prevenirii nr. 270/dec 2017.