avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate florinel114

Activitate florinel114

Bună ziua am închiriat o pășune de 30 ha și în perioada de refacere a fost păstorit de alți 2 fermieri cu animalele lor.Nu îmi puteți spune cine face evaluarea pagubei pricinuite
Bună seara,nepoata mea a obținut prin hotărâre judecătorească definitiva tutela unui copil și dreptul la o plata lunara de 500 lei.De asemenea a primit sa i se dea retro aproximativ 10000 lei pana la devenirea sentinței definitive.Tatal copilului minor a plătit de doua ori 500 lei niciun ban retro ,iar de aproape 4 luni nu a dat nici un ban.Intrbarea mea este dacă face plângere de abandon de familie i se poate imputa și suma restanță?Mulțumesc!
Reabilitarea judecătorească,Bună seara la o condamnare de 3 ani ,când se poate cere Reabilitarea condamnare în 2018 și executat pedeapsa
Executare silită, bună ziua,,este legal sa se execute indemnizația pentru creșterea copilului, pentru un dosar de executare vechi cu 5 ani înainte de a se da legea,care permite sa fie executate și indemnizația de creștere copil.
Pensie socială,care este modalitatea de a obține pensie socială persoana care a depășit 65 ani și nu a lucrat deloc?
Bună dimineața, am fost expropriat cu mai multe terenuri peste care se construiește o autostradă pretul oferit de stat este unul derizoriu.Intrebarea mea este dacă deschid proces trebuie sa fac expertiză pentru fiecare imobil
Bună ziua,se poate ca un proces verbal de contravenție sa fie făcut după 3 luni de la contraventie ,in 24.08.2023 a fost contraventia si in 29.11.2023 p.v. (parcare în loc nepermis) și comunicat în 14.12.2023 prin posta. Întrebarea mea este dacă nu este lovit de nulitate.
Bună,cum se aplică în România,falimentul personal obținut în altă țară din Uniunea Europeană, pentru a nu mai putea fi executat silit
ASTA STIU SI EU DAR CRED CAROLUL FORUMULUI ESTE PENTRU INFORMARE,PROBABIL CACI NU AM BANI SA PLATESC ONORARIU DE AVOCAT DE ACEEA AM INTREBAT
Buna seara,intr-un dosar penal cu art 193 ncp,in care baiatul meu minor(la momentul savarsirii infractiunii) a fost victima(5 zile medico-legale),iar inculpati(doi) erau majori.In sentinta s-a dat la unul avertisment si la unul ceva amenda care nu este penala.As dori sa fac apel dar nu prea stiu motiva apelul